Plastik esaslı kompozit levhaların thermoformıng (vakum ve ısı ile şekil verme) özelliklerinin incelenmesi
Prediction of thermoforming properties of plastic composite sheet materials
  1. Tez No: 361043
  2. Yazar: OLCAY EKŞİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL SELÇUK ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada takviye elemanı içermeyen Polipropilen (PP), Polistiren (PS) ve Polivinil Klorür (PVC) levha malzemeler ile ağırlıkça takviye elemanı içeren % 5 cam elyaf takviyeli Polipropilen (PP), % 5 ve % 15 karbon elyaf takviyeli Polipropilen (PP), % 5 cam elyaf takviyeli Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) levha malzemeler vakum ve ısı ile şekil verme yöntemiyle şekillendirilmiş, proses parametreleri değişiminin ürün kalitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Vakum ve ısı ile şekil verilen yarı mamuller üzerinde kesitler alınarak ürün kalınlık dağılımları belirlenmiştir. Elde edilen kalınlık dağılımı ifadeleri, vakum ve ısı ile şekil verme simülasyonu sonuçlarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmada elde edilen kübik, silindirik ve konik yarı mamullerde Geometrik Elemanlar Analizi metodu kullanılarak ürün kalınlık dağılımları oluşturulmuş ve deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Polypropylene (PP), Polystyrene (PS), Polyvinyl Chloride (PVC) pure sheet materials and 5% glass fibre reinforced Polypropylene (PP), 5% and 15% carbon fibre reinforced Polypropylene (PP) and 5% glass fibre reinforced High Density Polyethylene (HDPE) sheet materials were thermoformed and effect of variation of thermoforming process parameters on final product quality was investigated. Wall thickness distribution profiles were generated on predetermined sections of thermoformed products. Wall thickness distribution results that obtained experimentally were compared to results predicted by thermoforming simulation. Also wall thickness distribution was calculated according to Geometric Element Analysis (GEA) for Semi-finished thermoformed conical, cylindrical and cubical products. Results obtained by GEA were compared to wall thickness distributions generated by experimentally.