Çeşitli elyaflarla takviye edilmiş termoplastik kompozitlerin levha ekstrüzyonunun ve özelliklerinin incelenmesi
Sheet extrusion of various fiber reinforced thermoplastic composite and investigation of properties
- Tez No: 361044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL SELÇUK ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ana malzemeye organik veya inorganik malzeme takviye edilerek elde edilen kompozit malzemeler, mühendislik malzemeleri içinde önemli yer tutmaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde, ana malzemenin istenilen bir özelliği takviye yardımıyla ihtiyaç duyulan yönde değiştirilebilmektedir. Plastik esaslı kompozit malzemeler ağırlık/dayanım oranını yukarı seviyelere çekerek malzeme grupları içinde özel bir yer kazanmıştır. Cam elyaf, karbon elyaf gibi dayanımı, sertliği ya da darbe dayanımı yüksek takviye kullanarak, plastik ana malzemenin mekaniksel, fiziksel veya ısısal özellikleri değiştirilmektedir. Fakat bahsi geçen takviyeler özel üretim süreçlerinden sonra üretilebilmektedir. Bundan dolayı araştırmacılar doğadan atık olarak elde edilebilen fakat yapay takviye özelliklerini karşılayabilecek malzeme arayışı içindedirler. Doğada kısa süre içinde yok olma ve atık değerlendirme gibi durumlar doğal takviyeleri cazip hale getirmektedir. Yapay takviyelerin sağladığı özelliklere çok fazla yaklaşamasalar da doğal takviyeler kompozit tasarım sürecinde geleceği olan çalışma alanıdır. Doğal ve yapay takviyelerin kullanıldığı bu çalışmada, PP ve YYPE termoplastikleri esas malzemeler olarak seçilmişlerdir. Çeşitli kompozit üretim yöntemleri kullanılarak elde edilen malzemelere mekanik testler uygulanmıştır. İçyapı özellikleri ve fiziksel özelliklerin de araştırıldığı bu çalışmada, doğal ve yapay takviyeler arası farklar sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite that occupies an important place in engineering materials, are obtained by reinforcing the main material with organic and inorganic materials. As a result of the studies, the main material of a desired characteristic can be changed in the direction needed the help of reinforcements. Plastic-matrix composite materials level up weight / strength ratio by pulling the material has gained a special place in groups. Using reinforcements such as glass or carbon fiber with high stiffness, tensile strength or impact strength properties change the mechanical, thermal or physical properties of plastic matrix materials. However, these reinforcements can be produced by special manufacturing process. Thus, researches are in search materials, which are waste from nature but may meet the specifications of inorganic reinforcements. Extinction within a short time in nature and recycling of waste makes natural reinforcements attractive. Natural reinforcements, which have not specification like inorganic reinforcements, are important in composite design process. In this study, natural and inorganic reinforcements were used in PP and HDPE thermoplastic matrix. Composite materials obtained using various production methods have been applied to the mechanical tests. Microstructure and physical properties of the characteristics investigated in this study, the differences between natural and artificial reinforcements have been tried to be presented.