Çözünürleştiricilerle yağ ve suyun karşılıklı çözünürlüğünün arttırılması
Increasi̇ng the mutual solubi̇li̇ty of oi̇l and water by solubi̇li̇zer
  1. Tez No: 361045
  2. Yazar: TAHİR BAKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mikroemülsiyonların yapısı sistemi oluşturan bileşenlerin fizikokimyasal özelliklerinden, bileşen aralarındaki orandan, ortamdaki elektrolitlerden ve sıcaklıktan etkilenir. Bu çalışmada, polioksi etilen tipi iyonik olmayan zayıf surfaktanlar ile değişik yağ ve su fazlarının oluşturduğu mikroemülsiyonlar incelenmiş ve surfaktan karışımlarının çözünürleştirme üzerine etkisi araştırılmıştır. C1E3 ve C2E4 tabanlı sistemlerde Brij 35'in ilave edilmesi faz diyagramında ortaya çıkan tek fazlı mikroemülsiyon bölgesinin toplam alanının artmasına yol açmıştır. İncelenen sistemler arasında yağ olarak heksan içeren sistemin ara yüzeye nufuz etme oranının en büyük, mikroemülsiyon damlacıkları arasındaki etkileşim gücü bakımından ise en küçük değere sahip olduğu görülmüştür. C2E4/Brij35(1/1) / butanol/ hekzan/tuzlu su sisteminde optimum tuzluluk oranının %3 NaCl değerine eşit olduğu, bu oran ya da daha düşük oranda tuz içeren sistemlerde yağ/tuzlu su ve tuzlusu/ yağ mikroemülsiyonları arasında bir geçiş hali bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The structure of microemulsions is effected by the physicochemical properties of components, the ratio of components, electrolytes adding to medium and temperature. In this study, The microemulsions in the system containing polyoxyetheylene type nonionic weak surfactants, various hydrocarbons as oil and water has been studied and the influence of mixed surfactants on solubilisation has been investigated. In the systems based on C1E3 and C2E4, adding Brij 35 to the system has been led to increase of the total monophasic region in the phase diagram. Among the systems studied, it is seen that the system containing hexane as oil has more ratio of molecules penetrating into the interface, but smaller than others in terms of the interdroplet attractive interactions. In the system consisting of C2E4/Brij 35(1/1)/ buthanol/ hexane/ brine it is found that the optimum salinity ratio was %3 NaCl . The systems equal to or smaller than this ratio has a transition state between oil in brine and brine in oil microemulsions