Hareketli bant içeren bir otomasyon prosesinin veri matris kodu teknikleri kullanılarak gerçeklenmesi
Designing of an automation process by using data matrix code techniques which includes conveyor
  1. Tez No: 361069
  2. Yazar: İSMAİL ÖYLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN VARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sayısal görüntü işleme proseslerinde prosesi incelenen objelerin doğru ve güvenilir olarak tespit edilmesi sistemin en önemli unsurlarından biridir. Bu bağlamda veri matris kodu tekniği ile prosesi zor olan küçük boyutlu objelerin üretim koordinasyonu içerisinde işaretlenmesi çalışmalarında yüksek hız, doğruluk ve güvenilirlik başarımları arttırılır. Veri matris kodu teknikleri arasında karekod ve QR-kod en bilinen uygulamalardır. Bu uygulamaların bir proses içerisinde koordine edilmesi, istenen bir matris kümesinin belli matrisler içinde tespit edilmesi, bu tespitin tasarlanacak proses ile ilişkilendirilmesi ve bu ilişkilerin kullanıcı dostu bir arayüz üzerinden yapılmasının sağlanması yüksek başarımlı olan bu işaretleme tekniğinin lisans düzeyinde öğretilmesi ve kullanımının kolaylaştırılması adına önemlidir. Bu tekniğin ayrıca yapay zeka gibi kavramlarla denetlenmesi ve çalıştırılması mekatronik alanındaki gelişmelerle hız kazanmıştır. Bu çalışmada mekatronik, elektronik ve bilgisayar gibi alanlarda eğitim alan lisans öğrencilerine yönelik veri matris kodu tekniğinin temel bir otomasyon sürecinde kullanımının anlaşılması ve kolaylaştırılması için bir uygulama seti oluşturmak hedeflenmiştir. Uygulama seti bir web kameradan alınan karekod, QR kod görüntülerini işleyen Labview programı, ve bu kod verilerine göre yönlendirilen Arduino karta bağlı servo motorlardan oluşmaktadır. Uygulama kısmında düşük maliyetli, Labview ile yürütülen ürün ayrıştırma prosesine ait bir prototip tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In digital image processing processes, detection as accurate and reliable of examined objects in process is one of the most important elements of the system. In this context, in marking applications in production coordination of small-sized objects which has difficult process, high speed, accuracy and reliability performances can be increased with data matrix code techniques. Square code and QR-code are the most known applications among data matrix code techniques. Coordinating of these applications in a process, detection of desired matrix group among certain matrices, and associating these matrices with process which will be designed, and ensured these relationships through a user friendly interface, and teaching of this high performance marking technique at the undergraduate level is important in terms of facilitating the use. Inspection and operating of this technique with artifical intelligence applications has been accelerated by advances in mechatronics. In this study, we aimed to create an application set to facilitating and understanding the use of data matrix code technique in an automation process for mechatronics, electronics and computer students at the undergraduate level. Application set consists of data matrix and QR code barcode symbols received from a webcam, Labview program and servo motors connected to the Arduino board. A low cost prototype of the product separation process is designed at the application part which executed by a Labview program.