Genelleştirilmiş McCoy halkaları
Generalized McCoy rings
  1. Tez No: 361096
  2. Yazar: NURTEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar, bazı halka sınıfları ve bir halka üzerindeki polinom halkaları hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde, McCoy halkaların temel özellikleri ve genişlemelerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise McCoy halkaların bir genelleştirmesi yapılacak bu yeni halka sınıfının temel özelliklerive genişlemeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, some required preparatory notions, ring classes and polynomial rings on a ring are recalled. In the third chapter, McCoy ring, which is a extensions of McCoy rings are characterized and the basic properties of this ring classes are studied. In the fourth chapter, McCoy ring which is a generalization of McCoy rings are studied.