Terslenebilir halkaların bir genelleştirmesi
A generalization of reversible rings
- Tez No: 361097
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar, bazı halka sınıfları ve bir halka üzerindeki polinom halkaları hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde, terslenebilir halkaların temel özellikleri, polinom halkalarının ve klasik kesir halkalarının terslenebilirliklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise terslenebilir halkaların bir genelleştirmesi olan güçlü terslenebilir halkalar ve bu halka sınıfının genişlemeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, some required preparatory notions, ring classes and polynomial rings on a ring are recalled. In the third chapter, reversible ring, which is a generalization of reversible rings are characterized, polynomial rings and classical quotient rings and the basic properties of this ring classes are studied. In the fourth chapter, on strong reversible rings and their extensions are studied.