Çift dizilerin istatistiksel yakınsaklığı üzerine
On statistical convergence of double sequences
- Tez No: 361095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDAL SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmı için ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli kavramların tanımları ve bazı teoremler verilmiştir. Bir kümenin yoğunluğu, tek dizilerde yakınsaklık ve istatistiksel yakınsaklık kavramları tanımlanmış olup bu kavramların temel özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümün; birinci kısmında, çift dizilerde yakınsaklık kavramları tanıtılarak özellikleri incelenmiş ve örnekler verilmiştir. İkinci kısmında, çift seriler hakkında temel bilgilere değinilmiştir. Çift serilerin yakınsaklığı ve mutlak yakınsaklığı tanımlanmıştır. Bununla ilgili örneklendirme yapılarak incelenmiştir. Dördüncü bölümün; ilk kısmında, ikinci bölümde verilen bilgiler ışığında çift dizilerde istatistiksel yakınsaklık tanımlanmış olup özellikleri incelenmiş ve örneklendirmeler yapılmıştır. Çift dizilerin Pringsheim anlamında yakınsaklığı ile istatistiksel yakınsaklığı arasında ilişkilendirmeler yapılmıştır. Son olarak, ikinci kısımda, çift dizilerde istatistiksel yakısaklık ve kuvvetli Cesàro toplanabilirlik arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter includes definitions of necessary concepts and some theorems. Density of a set, convergence in single sequences, statistical convergence concepts are defined and their main properties are given. In the first part of the third chapter, convergence concepts in double sequences are introduced, their properties studied and examples about those are given. In the second part, basic information about double series are discussed. Moreover, convergence of double series and their absolute converge are defined. Examples related with those are solved. In the first part of the fourth chapter, in the light of second chapter, statistical convergence on double sequences is defined and it is studied with examples. Also, the relations between Pringsheim convergence and statistical convergence of double sequences are examined. Finally, in the second part, the connection between statistical convergence and strong Cesàro convergence of double sequences.