Koyun beyninden sorbitol dehidrogenaz enziminin saflaştırılması, karakterizasyonu ve bazı ilaçların enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Purification, characterization of sorbitol dehydrogenase from sheep brain, and investigation effects of some active substances on the enzyme activity
- Tez No: 361140
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İRFAN KÜFREVİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Koyun beyninden sorbitoldehidrogenaz [L-İditol: NAD+ oksidoredüktaz, EC 1.1.1.14] saflaştırıldı. Saflaştırma; homojenatın hazırlanması, amonyum sülfat çöktürmesi, CM-Selüloz C-52 iyon değişim kromatografisi metotları ile gerçekleştirildi. Saflaştırma işlemi %0,66 verimle ve 450 kat olarak gerçekleştirildi. SDS-PAGE yöntemi ile koyun beyni SDH enziminin alt birim molekül kütlesi 38,2kDa olarak hesaplanırken aktif formunun mol kütlesi ise jel filtrasyonkromatografisi yöntemi ile 159 kDa olarak hesaplandı. Ayrıca koyun beyni SDH enziminin optimumpH ve optimum sıcaklık değerleri sırası ile 10,0 ve 40°C olarak bulundu. Koyun beyni SDH enziminin stabil olduğu pH aralığı 5,5-8,5 olarak bulundu. Koyun beyni SDH enzimi ihtiva ettiği için atomik absorpsiyon yöntemi ile çinko tayini yapıldı. Bu çalışmalarının yanısıra koyun beyni SDH enzim aktivitesi üzerine ampisilin, oksitetrasiklindihidrat, enrofloksasin, kanamisin, gentamisin sülfat, tilozin ve sefaleksin etken maddelerinininhibisyon etkileri araştırıldı. Bu etken maddeler için IC50 değerleri ve ampisilin, enrofloksasin, oksitetrasiklindihidrat ve kanamisin etken maddeleri için Ki sabitleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sorbitoldehydrogenase [L-Iditol: NAD+ oksidoreductase, EC 1.1.1.14]was purified from sheep brain. Purification was performed by methods of preparation of homogenates, ammonium sulphate precipitation, CM-Cellulose ion-exchange chromatography. Thepurification wasperformed with yield of 0,66% and 450fold. By the method of SDS-PAGE sheep brain SDH enzyme's subunit molecular weight was calculated as 38,2kDa, SDH enzyme's active form molecular weight was calculated as 159 kDa via gel filtration chromatography. Besides, optimal pH and optimal tempreature of theenzyme was observed as 10,0 and 40°C respectively.It was found that sheep brain SDH activity is stable between 5,5 and 8,5 pH. Because SDH enzyme has zinc atom, zinc analyze was done by atomic absorption method. In addition that these studies, the effects of inhibition of ampicillin, oxytetracyclinedihydrate, enrofloxacin, kanamycin, gentamicinsulfate, tylosin and cephalexin on sheepbrain SDH enzyme activity were investigated. For these active substaces IC50 values were calculated and for ampicillin, enrofloxacin, oxytetracyclinedihydrate and kanamycin Ki constants were determined from Lineweaver Burk graphs.