Kiral asetal hidropeoksitler: Sentez ve allilik akol, enon ve sülfürlrin asimetrik oksidasyonu
Chiral asetal hydroperoxides: Synthesis and asymmetric oxidation of allylic alcohols, enones and sulfides
  1. Tez No: 361141
  2. Yazar: AYŞENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde sırasıyla; ticari olarak satın alınan ilgili çıkış bileşiklerinin asetallenmesi, asetallerin rasemik asetal hidroperoksitlere dönüştürülmesi ve rasemik asetal hidroperoksitlerin HRP katalizli enzimatik kinetik ayrılması ile enantiyomerik saf yeni bir sınıf asetal hidroperoksitler hazırlanmıştır. İkinci bölümde, enantiyomerik saf kiral hidroperoksitlerin etkinlik ve stereoseçicilik parametreleri üç model reaksiyon üzerinde test edilmiştir: allilik alkollerin Sharpless asimetrik epoksidasyonu, α,β-doymamış enonların Weitz-Scheffer asimetrik epoksidasyonu ve sülfürlerin Kagan asimetrik sülfoksidasyonu. Bu çalışmadan elde edilen stereokimyasal veriler literatürde bilinen kiral hidroperoksitler ile karşılaştırılmıştır. Allilik alkollerin Sharpless asimetrik epoksidasyonunda ve enonların Weitz-Scheffer asimetrik epoksidasyonunda sırasıyla %0-85 ve %0-84 arasında değişen enantiyomerik fazlalık (e.f) değerleri elde edilirken, sülfürlerin Kagan asimetrik oksidasyonunda enantiyomerik fazlalık değerlerinin (e.f) %0-20 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study consists of 2 parts. The first part of this study is devoted to the acetalization of commercially available starting material, the transformation of these acetals into racemic acetal hydroperoxides, and the preparation of enantiomerically pure acetal hydroperoxides via the HRP-catalyzed enzymatic kinetic separation from the racemic acetal hydroperoxides, respectively. In the second part, reactivity and stereoselectivity of these enantiomerically pure acetal hydroperoxides were tested in three model reactions: Sharpless asymmetric epoxidation of allylic alcohols, the Weitz-Scheffer asimetrik epoxidation of α,β-unsaturated enones, and the Kagan asymmetric oxidation of sulfides. The stereochemical outcomes obtained from this work were compared with those obtained with other chiral hydroperoxides. Enantioselectivities with e.e values up to 85% were obtained for the Sharpless epoxidation of allylic alcohols and the Weitz-Scheffer epoxidation of enones, while low enantioselectivities (up to 20% e.e) were determined in the Kagan oxidation of sulfides.