Meso-imid ve anhidritlerden kiral alisiklik β-amino asitlerin-sülfonamid türevlerinin sentezi ve ca inhibisyonunun incelenmesi
The syntesi̇s of chiral alicyclic beta amino aci̇ds-sulfonamids from meso i̇mi̇d and anhdryts and investigation of ca inhibition
- Tez No: 361148
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dien ve dienofillerden çıkılarak kiral alisiklik -amino asit sentezleri ve buna bağlı olarak kiral amino alkollerin sentezine gerçekleştirildi. Meso anhidritlerden ve imidlerden ilgili amid bileşikleri sentezlenerek asimetrik hipervalent iyot bileşikleri ile Hofmann düzenlenmesi uygulanarak ilgili alisiklik -amino asitler sentezlendi. İkinci yöntem olarak meso imidler sentezlenerek literatürde ilk kez uygulanacak olan asimetrik alkoloidler (quinidine ve cinchona) ile asimetrik açılımları gerçekleştirilerek ilgili alisiklik -amino asitler elde edildi. Elde edilen bu -amino asitler ilaç endüstrisinde ve -peptilerin sentezlerinde kullanım alanı bulacaktır. Ayrıca alisiklik -amino asitlerin asimetrik sentezlerinde daha uygun sentez yolu geliştirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The innovation of the expandet in this study suggestion, is a new approach to synthesis of chiral alicyclic β- amino-acid and consequent chiral amino alcohols with diene and dienophiles alicyclic β-amino acids are synthesized by practising the Hoffmann rearrangement with assimmetric hipervalent iodine compounds that occurring to amid compounds that contains meso anhidrits and imids are synthesized. On the other part of the study, method of occuring to asymmetric expansions with used to assimmetric alcholoids (quinidine ve cinchona) by synthesising the meso imids is the first in literature. β-amino acids deduced can been use to drug industry and synthesis of β-peptitssynthetic method that discovered can been used in the asymmetric synthesis of alicyclic beta-amino acids.