Dihidropirimidin dehidrogenaz enziminin afinite kromatografisi ile koyun karaciğerinden saflaştırılması, bazı kimyasal moleküller ve metal iyonlarının etkisinin incelenmesi
Purification of dihydropyrimidine dehydrogenase enzyme from sheep liver by affinity chromatography and investigation of the effect of some chemical molecule and metal ions
- Tez No: 361155
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada dihidroprimidin dehidrogenaz (DPD) enzimi ilk defa koyun karaciğerinden %16,7 verimle 402,7 kat saflaştırıldı. Saflaştırma prosedüründe DEAE iyon değişim ve 2′,5′-ADP Sepharose 4B afinite kromatografisi kullanıldı. Enzimin saflığını kontrol etmek ve molekül kütlesini belirlemek için SDS-poliakrilamid jel elektroforezi yapıldı ve tek bant gözlendi. Molekül kütlesi koyun karaciğer DPD enzimi için 111 kDa bulundu. Enzim üzerinde yapılan kinetik çalışmalar çerçevesinde optimum pH, optimum iyonik şiddet, optimum sıcaklık, stabil pH sırasıyla 8,0, 0,9 mM, 50°C, 7,5 olarak hesaplandı. Enzimin NADPH substratı için KM değeri 22,97 µM, Vmax değeri 0,17 EÜ/ml ve urasil substratı için KM değeri 17,46 µM, Vmax değeri 0,14 EÜ/ml olarak bulundu. Ayrıca essitalopram, fluoksetin, mirtazapin, haloperidal antidepresan ve propofol, 2,6-di-tert-bütilfenol, 2,6-dimetilfenol, lidokain anestezik moleküllerin enzim üzerine in vitro etkileri araştırıldı. Buna ilaveten enzim aktivitesi üzerine Ag+, Cu+2, Ni+2, Zn+2, Co+2, Fe+3, Cr+2, Cd+2 ve Pb+2 gibi metal iyonlarının in vitro etkileri incelendi. Bütün etken molekülleri ve metal iyonları için IC50 değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, dihydropyrimidine dehydrogenase enzyme (DPD) was in first purified from sheep liver with a yield of 16.7% and 402.7 purification fold. DEAE ion exchange and 2′,5′-ADP Sepharose 4B affinity chromatography were used for purification procedures. In order to check the purity of moleculer mass of DPD, SDS-polyacrylamide gel electrophoresis was performed and a single band was observed. Molecular mass the enzyme was 111 kDa for sheep liver DPD. Within the framework of kinetic studies on the enzymes; optimum pH, ionic strength, optimum temprature and stable pH were performed and calculated as 8.0, 0.9 mM, 50°C, 7,5 respectively. Km and Vmax values for the NADPH substrat for enzyme were found as 22,97 µM, 0,17 EÜ/mL respectively. 17,46 µM, 0,14 EÜ/mL for the uracil substrat of the enzyme. Also, in vitro effects of antidepressant molecules including of escitalopram, fluoxetine, mirtazapine, haloperidal antidepressant molecules and anesthetic molecules including of propofol, 2,6-di-tert-butylphenol, 2,6-dimethylphenol, lidocaine on the enzyme were investiged. In addition, in vitro effects of Ag+, Cu2+, Ni2+, Zn2+, Co2+, Fe3+, Cr2+, Cd2+ ve Pb2+ ions on the enzyme activity were determined. Also, IC50 values for each active molecule and metal ion were calculated.