Binalarda su sistemlerinin bakteriyolojik incelenmesi
Bacteriological examination of water systems in building
  1. Tez No: 36117
  2. Yazar: SİMA AMON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
V. ÖZET BİNALARDA SU SİSTEMLERİNİN BAKTERİYOLOJİK İNCELENMESİ Bu çalışmada İstanbul ilinin Avrupa yakasında bulunan 7 bina, Asya yakasında bulunan 12 bina olmak üzere toplam 19 binanın su sistemleri total koliform, fekal koliform bakteriler ve canlı bakteri sayısı bakımından incelenmiştir. Su örnekleri, her binanın depo, depoya en yakın musluk ve en uzak musluklarından olmak üzere 3 noktasından alınmıştır. Bakteriyolojik analizler membran filtre yöntemiyle, çoklu tüp yöntemiyle ve selektif olmayan besiyerlerinde canlı bakteri sayılarına bakılarak yapılmıştır. Deneyler sonucunda membran filtre yöntemiyle 19 binanın %50 'sinin su sisteminde total koliform, %15'inin su sisteminde total koliform ile birlikte fekal koliform bulunmuştur. Çoklu tüp yöntemiyle, binaların %3 6 'sının su sisteminde total koliform bulunmuştur. Bütün binalardan alman içme ve kullanma su örnekleri total canlı bakteri sayısı bakımından standartların üstünde bulunmaktadır. 34
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY BACTERIOLOGICAL EXAMINATION OF WATER SYSTEMS IN BUILDINGS In this study water systems of 19 buildings, 7 buildings in European region and 12 buildings in Anatolian region, were observed according to the number of total coliform and fecal coliform bacteria and the total number of bacteria. Water samples were taken from the tanks, the nearest top to the tank and the farest top to the tank. The bacteriologic analysis were made by membrane filter method, multiple- tube method in unselective mediums by examining the number of total living bacteria. After the experiments, it was examined that 50% of 19 buildings water system includes total koliform, 15% of them includes both total coliform and fecal coliform. By multiple-tube method it was examined that 36% of the buildings water system includes total coliform bacteria. All water samples taken from the buildings determined that the number of living bacteria in water is more than the standards. 35