Konvensiyonel ve sinerjik kaynak makinaları ile masif ve özlü tel ile kaynak edilmiş st 37 çeliğin kaynak dikişlerinin incelenmesi
A comparative analysis of weld sewing of st37 steel that was welded with massive and compact wire by mag conventi̇onal and synergic machines
- Tez No: 361170
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde MİG/MAG kaynağının endüstride kullanımı giderek artmaktadır. Yapılacak kaynak da hem kaynak makinesinin seçimi hem de kullanılacak tel elektrot seçimi ortaya çıkacak kaynak bileşiminin mekanik ve fiziksel özellikleri için önemli noktalardır. Geleneksel (konvansiyonel) gazaltı kaynak makineleri amper, tel hızı ve sınırlı sayıdaki endüktans (şase çıkışı) dışında herhangi bir ayar yapabilme kabiliyetine sahip değildir. Bu tip makinelerde ki sınırlı imkanlar demir ve özellikle demir dışı metallerin kaynağını oldukça zorlamaktadır. Sinerjik kaynak makinelerin de ise inverter teknolojisinin ve dijital olanakların kullanılması bu makinelerin kaynak kalitesini mükemmel düzeye çıkartarak günümüz kaynak teknolojisini en üst sınırlara taşımaktadır. Örtülü çubuk elektrotlar, teknolojik gereksinimleri büyük ölçüde karşılayacak duruma erişmiş olmalarına rağmen üzerlerindeki toz örtü sebebiyle bobin halinde sarılamadığı için otomasyonda kullanılma olasılığı vermemektedirler. Bu sebeple hem otomatik kaynak ihtiyacını karşılamak hem de kaynak banyosuna gerekli alaşım elementleri katarak kaynağın yavaş soğumasını sağlama, ortamın olumsuz etkilerinden korumak, kaynak dikişini tanzim etmek gibi özellikleri kazandırmak için özlü tel elektrotlar üretilmiştir. Bu çalışmada geleneksel MAG ve sinerjik kaynak makinesi ile masif ve özlü telle kaynak edilmiş St 37 çeliğin kaynak dikişlerinin mukavemetlerini inceleyip aralarında karşılaştırma yapabilmek için çekme, çentik darbe, sertlik, korozyon deneyleri yapılmış ayrıca kaynak bölgeleri SEM de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, MIG / MAG welding is an increasing use in industry. The selection of the welding and welding machines to be used for both welding wire will emerge electrod choice for mechanical and physical properties of the composition are important considerations. Conventional welding machines (traditional) current, wire speed and a limited number Inductance (chassis output) make any other adjustment is not capable. In synergic welding machines and digital inverter technology also allows the use of resources of these machines to the excellent level of quality by removing the source of today's technology has brought them to the utmost limit. Also covered electrode, enough to meet the technological requirements to a large extent even though they have access to the dust cover on them due to be wound into coils are not likely to be used in automation. For this reason, the automatic welding meet the needs of both weld the necessary alloying elements sources by adding slow cooling improvement, the environment from the negative effect the weld seam and drawn to features such as to impart cored wire electrodes were produced. In this study, conventional MAG and synergic welding machine with a solid and cored wire, welded St 37 weld strength of the investigated and comparison between them to make Tensile, Impact, Hardness, and Corrosion tests were conducted and the welded regions also investigated with Scanning Electron Microscopy (SEM).