Tescilli bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin Erzurum ekolojik koşullarına adaptasyonu
The adaptation of some registered chickpea (Cicer arietinum L.) cultivars to Erzurum ecological conditions
- Tez No: 361195
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ELKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, tescilli 15 nohut çeşidinin (Akçin-91, Aydın-92, Aziziye-94, Azkan, Canıtez-87, Çakır, Damla-89, Diyar-95, Gökçe, Hisar, ILC 482, Işık-05, İzmir-92, Küsmen-99 ve Yaşa-05) Erzurum ekolojisine adaptasyonları, verim potansiyelleri ve mekanik hasada uygunluklarının belirlenmesi amacıyla, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait deneme alanında 2011 yılında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. İncelenen bütün parametreler bakımından çeşitler arasında önemli farkların bulunduğu saptanmıştır. Çıkış süresi 18,0 ile 25,0 gün, metrekaredeki bitki sayısı 10,0 ile 41,1 adet, çiçeklenmeye kadar geçen süre 56,7 ile 67,0 gün, fizyolojik olgunlaşmaya kadar geçen süre 99,0 ile 110,3 gün, bitki boyu 42,7 ile 60,3 cm, ilk bakla yüksekliği 20,7 ile 32,8 cm, bitki başına dal sayısı 3,5 ile 5,0 adet, bitkide bakla sayısı 12,7 ile 25,9 adet, bitkide tane sayısı 12,1 ile 23,7 adet, baklada tane sayısı 0,81 ile 1,08 adet, bitki başına tane verimi 4,80 ile 9,74 g, tane verimi 46,6 ile 249,3 kg/da, toplam verim 176,0 ile 516,8 kg/da ve hasat indeksi %26,4 ile %50,7 arasında olmak üzere çeşitlere göre önemli değişim göstermiştir. Çeşitlerin fenoloji, verim ve mekanik hasada uygunluk durumu birlikte değerlendirildiğinde, Erzurum ekolojik koşullarına en uygun çeşitlerin Aziziye-94, Çakır, Yaşa-05 ve Canıtez-87 olduğu kanaatine varılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the adaptation, yield potential and suitability to mechanical harvesting of 15 chickpea cultivars (Akçin-91, Aydın-92, Aziziye-94, Azkan, Canıtez-87, Çakır, Damla-89, Diyar-95, Gökçe, Hisar, ILC 482, Işık-05, İzmir-92, Küsmen-99 and Yaşa-05) under Erzurum ecological conditions. The experiment was arranged in randomized block design with three replicates in 2011 growing season on the experimental field of Ataturk University, Erzurum. All parameters investigated showed significant differences among cultivars. Time to emergence ranged between 18,0 to 25,0 days, the number of plant per square meter 10,0 to 41,1, time to flowering 56,7 to 67,0 days, time to physiological maturity 99,0 to 110,3 days, the plant height 42,7 to 60,3 cm, the first pod height 20,7 to 32,8 cm, the branch number per plant 3,5 to 5,0, the pod number per plant 12,7 to 25,9, the seed number per plant 12,1 to 23,7, the seed number per pod 0,81 to 1,08, the seed yield per plant 4,80 to 9,74 g, the seed yield 46,6 to 249,3 kg/da, the biological yield 176,0 to 516,8 kg/da and the harvest index 26,4 to 50,7% in relation to cultivars. Phenology, yield and mechanical harvesting possibility of cultivars when considered together, it was concluded that Aziziye-94, Çakır, Yaşa-05 and Canıtez-87 were the most suitable chickpea cultivars for Erzurum ecological conditions.