Atatürk Üniversitesi ziraat işletmesinde yetiştirilen saf morkaraman ve romanov x morkaraman melez kuzuların döl verimi, büyüme-gelişme ve kesim-karkas özelliklerinin belirlenmesi
Determining the characteristics of reproduction, growth and slaughtering - carcass of morkaraman and romanov x morakraman crossbreed lambs in Atatürk University research and application farm of agriculture faculty
  1. Tez No: 361196
  2. Yazar: DOĞAN TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİNİSA ESENBUĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmada saf Morkaraman ve Romanov x Morkaraman melez (RxM) koyunlarının verim özellikleri ile bu koyunlara ait kuzuların büyüme–gelişme ve kesim–karkas özellikleri incelenmiştir. Döl verimi ölçütleri gebelik oranı, doğum oranı, kısırlık oranı, kuzulama oranı, KAKB canlı doğan kuzu sayısı ve DKB canlı doğan kuzu sayısı değerlerine ilişkin genel ortalamalar Morkaraman ve RxM koyunlarda sırasıyla 0,93, 0,88, 0,12, 1,08, 1,04 ve 1,12; 0,89, 0,90, 0,10, 1,61, 1,54 ve 1,88 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Morkaraman and Romanov x Morkaraman crossbreed (RxM) reproduction traits and the growth properties and slaughtering – carcass characteristics of their lambs were investigated in research. As a general mean of born varieties, parturition, infertility rate, lambing rate, the number of fecundity and the number of litter size were determined as 0,926, 0,88, 0,12, 1,08, 1,039 and 1,115; 0,808, 0,90, 0,10, 1,61, 1,539 and 1,882, respectively.