FexNi1-x alaşımlarında etkin atom numaralarının ve elektron yoğunluklarının deneysel, yarıdeneysel ve teorik metotla hesaplanması
Calculation by the experimental, semi-experimental and theoric method of effective atomic numbers and electron densities in fexNi1-x alloys
  1. Tez No: 361207
  2. Yazar: EREN URTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlardaki FexNi1-x (x= 0,2, 0,52, 0,55, 0,61 ve 0.64) alaşımlarının 59.54 keV enerjisi için kütle soğurma katsayıları (μm) deneysel olarak belirlendi. Aynı zamanda, teorik kütle soğurma katsayıları karışım kuralı dikkate alınarak hesaplandı. Hesaplanan μm değerleri kullanılarak alaşımlar için ilgili enerjide toplam atomik ve elektronik tesir kesitleri, etkin atom numaraları ve elektron yoğunlukları deneysel ve teorik olarak belirlendi. Ayrıca, her bir alaşım için etkin atom numaraları ve elektron yoğunlukları hem deneysel elde edilen kütle soğurma katsayıları hem de WinXCOM programından alınan teorik değerler kullanılarak yarı deneysel olarak hesaplandı. Bu parametrelerde alaşım konsantrasyonunun değişimine göre farklılıklar gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the mass attenuation coefficients of FexNi1-x (x= 0.2, 0.52, 0.55, 0.61 and 0.64) alloys in different concentrations have been determined experimentally for 59,54 keV energy. At the same time, theoretical mass attenuation coefficients have been calculated by means of mixture rule. The total atomic and electronic cross-sections, effective atomic numbers and electron densities have been indicated experimentally and theoretically for alloys in related energy by using measured values of μm. Also, effective atomic numbers and electron densities have been calculated as semi-empirical for each alloy by using both experimental obtained mass attenuation coefficients and theoretical values received from WINXCOM program. These parameters were observed differences according to the change of the concentrations of alloys.