Diyot lazerler için sürücü devresi tasarımı ve üretimi
Design and production of drive circuit for diode lasers
- Tez No: 361215
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde, diyot lazerlerin farklı metotlarla sürülmesi incelenmiştir. Özellikle sürekli dalga (CW) ve sürekli dalga benzeri (QCW) sistemler kullanarak diyot lazerlerin sürülmesi incelenmiştir. Bu sürücü devreler tarafımızca gerçekleştirilmiş olup bu devrelerin uygulaması ticari bir diyot lazer üzerinde yapılmış ve lazer ölçüm sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, driving of laser diodes has been examined by using different methods. In particular, continuous wave (CW) and quazi-continuous wave (QCW) systems have been used. These driver circuits are implemented by us. The application of these circuits is made on a commercial laser diode and the results of laser measurement are obtained.