Power stabilization of diode pumped solid state lasers by means of adaptive control of drive current
Diyot pompalı katı hal lazerlerinin sürücü akımının uyarlanır kontrolü ile güç dengelileştirmesi
  1. Tez No: 580984
  2. Yazar: TAYFUN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU, DR. KUTHAN YELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Lazerler, bir çok uygulamaya hassasiyet ve kesinlik sağlar. Fakat lazerlerin bazı temel özellikleri, onları dış etkilere duyarlı kılar. Lazerlerin parametrelerinin kararlılığı gerektiğinde, geleneksel yaklaşım olarak, sıcaklığın ve iklimin kontrol edilmesi, mekanik izolasyon ve aynı zamanda titreşimlerin bastırılması gibi önlemler alınarak lazerlerin çalışma ortamı kararlı hale getirilir. Bu geleneksel yaklaşımı zorlu endüstriyel ortamlarda ve özellikle askeri uygulamada gerçeklemek zor, hatta imkansızdır. Endüstriyel ve askeri uygulamalarda sıklıkla kullanılan, gelişmiş lazer türlerinden biri de diyot pompalı katı hal lazerleridir. Çeşitli bileşenlerin sıcaklığı, optik malzemelerin özelliklerindeki küçük değişmeler, opto-mekanik hizalama ve yaşlanma bu tip lazerlerin çıkış güçlerinin planlanan seviyeden uzaklaşmasına sebep olan temel etmenlerdir. Bu kritik etmenlerin takibi uygulanabilir değildir; takip edildiğinde bile, karmaşık ve çok girdili kontrol algoritması tasarımı gerektirir. Bu zorluğu aşmak için, öncelikle, güvenilir bir dahili lazer çıkış gücü ölçme sistemi tasarlanmış, üretilmiş ve çeşitli çalışma koşullarında test edilmiştir. Bu sensörün çıkışı, kontrol algoritmasına girdi sağlayacaktır. Sonrasında, sistem modellemesi, kapalı döngü kontrol sistemi tasarımı, simulasyonu, gerçeklemesi ve testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lasers provide precision and sensitivity for various applications. However, some fundamental properties make lasers very susceptible to external changes. When stability of laser parameters is required the traditional approach is to stabilize the working environment, such as strict temperature and climate control, mechanical isolation as well as damping of any vibration. This traditional approach is very difficult to implement in harsh industrial environments and almost impossible for many military applications. One frequently used state-of-the-art laser type in industrial and military applications is diode pumped solid state lasers. Fundamentally, temperature of various components, small deviations in optical properties and opto-mechanical alignments over time as well as aging cause output power of such lasers to drift away from the desired level. Tracking of all these critical stimuli is impractical and even when achieved, it would result in a complex multi-input control algorithm design. To overcome this difficulty, firstly, a reliable internal laser output energy measurement system is designed, implemented and tested under various operating conditions. The output from this sensor provides the feedback signal for the control algorithm. A closed-loop control system is expected to be designed and optimized for regulation of output energy of a SISO type laser device by setting the drive current adaptive to the environmental conditions. The algorithm and implemented system is experimentally tested.