Speckle reduction and image quality improvement in display technologies having laser light sources
Lazer ışık kaynağı kullanılan ekranlarda görüntü kalitesinin yükseltilmesi ve lekelerin azaltılması
- Tez No: 438768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN HÜSEYİN SABUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Görüntüleme sistemlerindeki resim kalitesi, ekran kalitesi ile ilgilidir. Değişik görüntüleme teknolojileri vardır ve bunların kalitesi cihaz içerisinde kullanılan ışık kaynağı ile ilgilidir. Soğuk katot floresan lamba, yüksek basınçlı lambalar ve ışık yayan diyotlar popüler ışık kaynaklarıdır. Fakat, lazerler kendine özgü özelliklerinden dolayı görüntüleme sistemlerinin içerisinde kulanılırsa daha renkli, daha parlak, zıtlık oranı artmış görüntüler ve lazerin kullanım ömrü boyunca sabit resim kalitesi gibi avantajlar elde edilir, bu lazerleri görüntüleme sistemleri için ideal bir aday yapar. Lazerler eşevreli ışık kaynağı olduğu için dalga çeperleri birbiri ile girişim yaparak düzgün olmayan parlaklık dağılımı oluşturarak ekran ve projeksiyon sistemlerinde istenmeyen leke etkilerine neden olurlar. Bu tezde, leke etkisini azaltmak için yeni bir lazer sürücü devresi önerilmiş ve sonuçları deneysel olarak gösterilmiştir. Lazer diyot akımı sürekli olarak modüle edilerek, mode atlamalarından oluşan bağımsız modlar oluşturulması başarılmıştır. Oluşan bu modlar arasında sabit bir ilişki olmadığı için, bu modlar bağımsız birer kaynak olarak davranarak, resimdeki leke etkisnin azalmasına neden olmuşlardır. Deneysel sonuçlarımızda kare dalga ve üçgen dalga için sırasıyla 1,32 ve 2,16 lık leke azaltım oranları elde edilmiştir, bu bizim teorik beklentilerimiz ile çok iyi bir uyum içerisindedir. Mode atlamaları lazer sistemlerinde etkili bir leke azaltım yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Picture quality of a display system is related to its screen quality. There are different display technologies and the qualities of them are related to the used illumination source used inside the device. The popular illumination devices are Cold Cathode Fluorescent Lamp, Ultra High Pressure lamps and Light Emitting Diodes. But due to lasers own special properties if they are used inside the display technologies they come with some advantages, such as more colorful pictures, higher luminance, an improved contrast ratio and also a constant image quality throughout the lasers lifetime, which makes them ideal candidate for display systems. Because lasers are coherent light sources, the mutual interference of wave fronts create a nonuniform intensity pattern which causes unwanted speckle noise in display and projection systems. In this thesis, we propose and experimentally demonstrate results of a new laser drive circuit for laser speckle reduction. By modulating the drive current of the laser diode continuously; we manage to generate independent longitudinal modes that arise from mode hopping. Since these modes have no fixed relationship between each other they act as independent sources which results in speckle reduction in the image. For square wave and triangular wave we experimentally demonstrate a speckle reduction factor of 1.32 and 2.16 respectively, which is in excellent agreement with our theoretical expectations. We conclude that mode hopping in laser systems can be used effectively to suppress speckle noise.