Tiroid otoantikor pozitifliği olan ötiroid hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of life quality in euthyroid patients with thyroid autoantibody positivity
  1. Tez No: 361231
  2. Yazar: FUNDA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tiroid otoantikoru pozitif olan ötiroid hastalarla sağlıklı bireylerin yaşam kalitelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Tiroid hastalığı semptomları ile başvuran hastaların önemli bir kısmında, yapılan tetkiklerde tiroid fonksiyon testleri normal olmasına rağmen otoantikorları yüksek bulunmaktadır. Yapılan tetkiklerde tiroid fonksiyon testleri normal, tiroid otoantikorları pozitif olanlar hasta grubuna alınmıştır (n=100). Tiroid fonksiyon testleri normal, tiroid otoantikorları negatif tespit edilenler, yani sağlıklı bireyler ise kontrol grubuna alınmıştır (n=100). Yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla kısa form-36 anketi (SF-36) uygulanmıştır. SF-36'nın yüksek skorları yaşam kalitesindeki iyilikle ilişkilidir. Tiroid otoantikoru pozitifliğinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin hastada depresyon ve anksiyete varlığından etkilenip etkilenmediğini göstermek için Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Ölçekleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to compare quality of life of euthyroid patients with positive thyroidautoantibodies and healthy individuals. Material and Method: The majority of patients admitted with a thyroid disease have high titers of thyroid antibodies despite normal thyroid function tests. After examinations, individuals with normal thyroid function tests and who were positive for thyroid autoantibodies were included in the patient group (n=100). Individuals with normal thyroid function tests and who were negative for thyroid autoantibodies (i.e. healthy individuals) were included in the control group (n=100). The short form-36 questionnaire (SF-36) was administered to evaluate quality of life. High SF-36 scores are associated with good quality of life. Beck Depression and Anxiety Inventories were used to determine whether the effect of thyroid autoantibody positivity on patient's quality of life is affected by the presence of depression and anxiety.