Maternal ve kordon kanında B12 vitamini, folat ve homosistein düzeyleri
Maternal and cord blood vitamin B12, folate and homocysteine levels
- Tez No: 361259
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK AKŞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gebelerdeki B12 vitamini ve folat düzeylerinin kordon kanı düzeyleri ile olan ilişkisi incelenmekte olan bir konudur. Bu çalışmada amaç İzmir'de düşük sosyoekonomik düzeyli bir grupta annelerdeki ve bebeklerindeki B12 vitamini ve folat eksikliği sıklığının araştırılmasıdır. Bu amaçla, Sağlık Bakanlığı İzmir Ege Doğum Evi'nde gestasyon süresi 38-42 hafta arasında olan 117 gebeye, bilgilendirilmiş yazılı onamları alındıktan sonra sosyodemografik özelliklerini ve beslenme durumlarını değerlendirmek üzere yüz yüze görüşme tekniği ile bir anket uygulandı. Doğum öncesi gebelerden ve doğum sonrası kordon kanından örnek alınarak B12 vitamini, folat ve homosistein düzeyleri çalışıldı. Annelerde ortalama serum B12 vitamini, folat ve homosistein düzeyleri sırası ile 73±40,6 pg/ml, 12,43±7,31 ng/ml, 8,98±3,2 µmol/l olarak saptandı. Kordon kanındaki ortalama B12 vitamini, folat ve homosistein düzeyleri 121,7±68,36 pg/ml, 22,2±4,39 ng/ml, 9,2±3,03 µmol/l olarak saptandı. Annelerin %88,9'unda bebeklerin ise %59'unda B12 vitamini düzeyi 130 pg/ml'nin altında bulundu. Annelerde folat eksikliği %6,8 oranında saptanırken, bebeklerin tümünde folat düzeyi normal olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
There are many studies showing strong correlation between maternal and newborn cobalamin and folate status. The aim of the present study was to determine the frequency of vitamin B12 and folate deficiencies and hyperhomocysteinemia in pregnant women and their babies at birth in a population from low socio-economic level in Izmir. We used a questionnaire to determine the socio-demographic and nutritional characteristics of the pregnant women. The study group consisted of 117 pregnant women and their single and term babies in Izmir Ege Maternity Hospital. Mean maternal vitamin B12, folate and homocysteine levels were 73±40,6 pg/ml, 12,43±7,31 ng/ml and 8,98±3,2 µmol/l, respectively. Mean cord blood vitamin B12, folate and homocysteine levels were 121,7±68,36 pg/ml, 22,2±4,39 ng/ml, 9,2±3,03 µmol/l. There were vitamin B12 deficiency (