Deneysel iskemik inme modelinde oksidatif stres parametreleri ve sıgnal peptıde-CUB-EGF domaın-contaınıng proteın 1 (SCUBE1) incelenmesi
Examination of oxidative stress parameters and signal peptide-CUB-EGF domain-containing protein 1 (SCUBE1) in an experimental model of ischemic stroke
- Tez No: 361288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHA TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç Acil servise inme ile başvuran hastaların erken tanısı, tedavi ve komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada acil serviste akut iskemik inme tanısında plazma SCUBE1 düzeyinin tanısal değerini belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem Çalışma etik kurul izni alındıktan sonra ortalama 250 gr ağırlığında ratlar üzerinde deneysel olarak yapıldı. Ratlar her grupta 6 rat olmak üzere 4 gruba ayrıldı, akut iskemi oluşturulan değişik grup ratlarda 1 saat, 2 saat ve 6 saat sonra, kontrol grubunda prosedür sonrasında kan ve doku örnekleri alındı. Alınan serum örneklerinde SCUBE1, İMA, doku MDA, serum MDA düzeyleri çalışıldı. Elde edilen beyin dokuları histopatolojik olarak incelendi. Bulunan değerler arasında korelasyon analizi yapıldı. Bulgular SCUBE1 ortanca değerleri kontrol grubunda 1,75 (1,64-1,87) ng/ml, iskemi sonrası 1 saat grubunda 3,80 (3,54-4,29) ng/ml, iskemi sonrası 2 saat grubunda 3,71 (3,21-5,08), iskemi sonrası 6 saat grubunda 4,19 (2,18-5,80) ng/ml olarak ölçüldü. Gruplar arası farkın değerlendirilmesinde kontrol grubu ile iskeminin 1., 2. ve 6. saatleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p = 0,004, p = 0,004, p = 0,004). SCUBE1 seviyeleri ile İMA seviyeleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı ve zayıf bir pozitif korelasyon bulundu (r = 0,495 p = 0, 014). SCUBE1 seviyeleri ile atrofik nöron yüzdesi seviyeleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü bir pozitif korelasyon bulundu (r = 0,744 p = 0, 000). Sonuç Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre akut iskemik inme hastalarında plazma SCUBE1 düzeyleri inmenin 1. saatinden itibaren arttı. Kontrol grubuna göre en yüksek artış 6. saatte oldu. Başka deneysel çalışmalarla desteklenip ve klinik çalışmalar ile doğruluğu gösterilebilirse SCUBE1 akut iskemik inme hastalarının erken tanısında önemli bir biyokimyasal belirteç olma potansiyeline sahiptir
Özet (Çeviri)
Aim Early diagnosis and treatment of patients presenting to the emergency department with stroke is very important in terms of preventing complications. This study was intended to determine the diagnostic value of plasma SCUBE1 levels in patients with acute ischemic stroke in the emergency department. Materials and Methods Once approval had been obtained from the ethical committee, ischemia was induced experimentally in rats with a mean weight of 250 g. Rats were divided into four groups of six members each. Blood and tissue specimens were collected after 1 h, 2 h and 6 h in the groups with induced ischemia and following the procedure in the control group. SCUBE1, IMA, tissue MDA and serum MDA levels were investigated in the serum specimens. The brain tissues collected were examined histopathologically. Correlation analysis was performed between the values. Results Median SCUBE1 values were 1.75 (1.64-1.87) ng/ml in the control group, 3.80 (3.54-4.29) ng/ml in the 1 h after ischemia group, 3.71 (3.21-5.08) in the 2 h after ischemia group and 4.19 (2.18-5.80) ng/ml in the 6 h after ischemia group. A statistically significant difference was determined between the control group values and those for 1, 2 and 6 h after ischemia (p = 0.004, p = 0.004 and p = 0.004, respectively). A significant and weak positive correlation was determined between SCUBE1 and IMA levels (r = 0.495 p = 0.014). A significant and powerful correlation was determined between SCUBE1 levels and percentage of atrophic neurons (r = 0.744 p = 0.000). Conclusion Plasma SCUBE1 levels in acute ischemic stroke patients rose from the 1st hour. The greatest increase compared to the control group was in the 6th hour. If this can be confirmed by other experimental and clinical studies, SCUBE1 is a potentially significant biochemical marker in the early diagnosis of acute ischemic stroke patients.