Ratlarda cisplatine bağlı ototoksisitede curcuminin koruyucu etkisi
Protective effects of curcumin in the prevention of cisplatin induced ototoxicity in rats
  1. Tez No: 361287
  2. Yazar: AHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLCEMAL ÜMİT IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
RATLARDA CİSPLATİNE BAĞLI OTOTOKSİSİTEDE CURCUMİNİN KORUYUCU ETKİSİ Amaç: Cisplatin, çeşitli neoplastik hastalıkların tedavisinde kullanılan, güçlü alkilleyici özelliği olan bir antineoplastik ilaçtır. Bununla birlikte,bu ajanın kullanımında nefrotoksisite, ototoksisite, miyelotoksisite, gastrointestinal toksisite, periferik nöropati gibi ciddi yan etkiler ortaya çıkmaktadır. ototoksik etkisi geri dönüşümsüz, bilateral, progresif, yüksek frekanslardaki sensorinöral işitme kaybı ve tinnitus ile karekterizedir. Bu çalışmanın amacı antioksidan özellikleri bilinen ve doğal bir madde olan curcuminin ve E vitamininin cisplatin ototoksisitesine karşı koruyuculuğunu araştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, curcumin ve E vitamininin, cisplatin ototoksisitesinden korunmadaki etkinliklerini araştırmak ve bu ajanların etkilerini karşılaştırmak için 5 grup (n=8) oluşturulmuştur. 1. gruptaki ratlara 1.5 ml serum fizyolojik, 2. gruptakilere 15 mg/kg cisplatin i.p. yolla verilmiştir. Üçüncü grupta bulunan ratlara 50 mg/kg i.p. E vitamini takiben 30 dk sonra i.p. 15mg/kg cisplatin, 4.gruptaki ratlara 200 mg/kg i.p. curcumin verildikten 30 dk sonra 15mg/kg cisplatin , 5. Gruptaki ratlara %0.5'lik karboksi metilsellüloz çözeltisi 1.5 ml i.p. verildikten 30 dk sonra i.p. 15mg/kg cisplatin enjeksiyonu yapılmıştır. Tüm ratlarda bazal işitme için ilaç uygulaması öncesi ve ilaçlar verildikten 72 saat sonra TEOAE ve DPOAE ölçümleri yapılmıştır. Bulgular: Cisplatin ve karboksi metilselüloz grubunda özellikle 4,6 ve 8 kHz frekanslardaki SNR değerlerindeki belirgin düşme cisplatine bağlı ototoksik etkiyi göstermektedir. Bunun yanı sıra curcumin ve E vitamini grubunda DPOAE ve TEOAE SNR değerlerinde, cisplatin grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekliğinin bulunması, ek olarak salin grubu ile değerler arasında anlamlı farklılık çıkmaması her iki ajanın da iç kulak koruyucu etkisini ortaya koymuştur. Sonuç: Literatür gözden geçirildiğinde, bu çalışmanın, cisplatinin ototoksik etkisinden korunmada curcumin kullanımını değerlendiren ilk çalışma olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, CUR'un, cisplatin ototoksisitesine karşı koruyucu etkileri olan bir madde olduğu gösterilmiştir. İç kulak histopatolojisinin ve daha yüksek frekans işitme eşiklerinin de değerlendirildiği ileri deneysel ve klinik çalışmalar ile bu bulguların desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
PROTECTIVE EFFECTS OF CURCUMIN IN THE PREVENTION OF CISPLATIN INDUCED OTOTOXICITY IN RATS Aim: Cisplatin is an antineoplastic agent with an effective alkylating property used in the treatment of various neoplastic diseases. However, serious side effects like nephrotoxicity, ototoxicity, myelotoxicity, gastrointestinal toxicity and peripheral neuropathy occur with the use of this agent. Ototoxicity caused by cisplatin use is characterized by irreversible, bilateral, progressive high-frequency sensorineural hearing loss and tinnitus. The aim of the study is to investigate the protective effects of Curcumin known as an antioxidant and a natural agent and Vitamin E in cisplatin ototoxicity. Material and Methods: Five groups of 8 rats were used to investigate the protective effects of curcumin and Vitamin E in cisplatin ototoxicity. One and half ml of saline solution was administerd to Group 1. Group 2 recieved cisplatin 15 mg/kg i.p. In group 3, 15 mg/kg cisplatin was administered i.p to rats 30 minutes after 50mg/kg i.p Vit E injection. In Group 4, cisplatin 15 mg/kg was administerd i.p 30 minutes after 200 mg/kg i.p curcumin injection. In group 5, 15mg/kg cisplatin was administered 30 minutes after 1.5 ml 5% carboxymethilcellulose solution was injected by i.p route. TEOAE and DPOAE measurements were done before any agent was injected and repeated 72 hours after the administration of drugs. Results: The decrease in SNR values particularly in 4,6 and 8 khz frequencies demonstrates the ototoxic effects of cisplatin. Statistically significantly high SNR values in TEOAE and DPOAE measurements in curcumin and Vit E groups and insign,ficant differences found when compared with saline group demonstrates the otoprotective effects of both agents. Conclusion: To our knowledge, this is the first study investigating the protective effects of curcumin in cisplatin ototoxicity. In conclusion, curcumin is a protective agent against the ototoxic effects of cisplatin. Further studies implementing higher frequency analyses and histopathologic examination of cochlear cells are needed to confirm the results of our study.