Psikiyatri kliniğine başvuran ergenlerin anneleri ile arasındaki duygusal şemalar, üst-bilişsel süreçler ve başa çıkma biçimleri ilişkisinin araştırılması
Investigation of emotional schemas, meta-congitive processes and coping strategies relationships between the adolescents applied to psychiatry clinic and their mothers
- Tez No: 361293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ayşe Fulya MANER, UZMAN KAASIM FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Bu araştırmanın amacı psikopatolojiyi öngördüğü gösterilmiş olan; endişe, bilişsel ve duygusal başetme biçimleri, ruminasyon, üst-bilişsel inançlar ve duygusal şemalar gibi üst-bilişsel süreçlerin ebeveynler ve çocukları arasındaki ilişkisini araştırmaktır. Elde edilecek sonuçlar üst-bilişsel süreçlerin öğrenilme sonucunda bireyde yerleşip yerleşmediğine dair literatüre bir katkı sunabilecektir. YÖNTEM: Çalışmaya 14-18 yaş arası, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi çocuk ve ergen polikliniğinde tedavi gören 82 ergen ve ebeveyni, karşılaştırma grubu olarak psikiyatrik başvuru öyküsü ve hali hazırda psikiyatrik yakınması olmayan 80 ergen ve ebeveyni alındı. Çalışma grupları ve kontrol grubu seçilirken basit randomize (Rastlantısal) örnekleme yöntemi kullanıldı. Her iki gruptaki ergenlere ve annelerine, Sosyodemografik Veri Formu, Young-Rygh Kaçınma Ölçeği, Leahy Duygusal Şema Ölçeği, Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği ve Üst-Biliş-30, Beyaz Ayı Supresyon Ölçeği uygulandı. BRSHH çocuk ve ergen polikliniğinde tedavi gören hastaların tanıları dosya tarama yöntemiyle belirlendi. BULGULAR: Ayaktan psikiyatri polikliniğine başvuran olgu grubundaki ergenlerde anne baba boşanma oranlarının ve ayrılık/göç öyküsünün daha fazla oranda olduğu tespit edildi. Olgu grubundaki ergenlerin, kontrol grubundaki ergenlere göre şemalarıyla baş etmek için davranışsal/somatik kaçınma tutumlarını ve istenmeyen düşünceleriyle baş etmek için bastırma yöntemlerini daha fazla kullandığını belirledik. Olgu ve kontrol grubundaki annelerin, çocuklarına oranla şemalarıyla başa çıkmak için hem bilişsel/ duygusal hem davranışsal/somatik alanda daha fazla kaçınma tutumu sergilediğini tespit ettik. Grupların üst-bilişsel süreçleri değerlendirildiğinde olgu grubundaki ergenlerin hem annelerinden hem kontrol grubundaki ergenlerden daha fazla ruminasyon yaptığını belirledik. Üst-bilişsel süreçlerin alt-boyutları değerlendirildiğinde olgu grubundaki ergenlerin annelerine ve kontrol grubundaki ergenlere göre 'kontrol edilmezlik ve tehlike', 'düşünceleri kontrol ihtiyacı' boyutlarında anlamlı derecede yükseklik saptandı. Katılımcıların duygusal şemalarının karşılaştırılmasında 'Kontrol edilmezlik' ve 'ruminasyon' alt-ölçek ortalama puanları olgu grubundaki ergenlerde kontrol grubundaki ergenlere göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Kontrol grubundaki ergenlerin duygularıyla baş etmek için 'anlaşılırlık' ve 'uzlaşı' alt-boyutlarını olgu grubunda bulunan ergenlere göre daha fazla kullandıkları belirlenmiştir. Olgu grubundaki ergenler ve anneleri karşılaştırıldığında 'kontrol edilmezlik' ve 'duygulara karşı zayıflık' alt-ölçek ortalama puanlarının olgu grubundaki ergenlerde annelerine göre daha yüksek olduğu; 'anlaşılırlık' ve 'duygulardan kaçınma' boyutlarını duyguları ile baş etmede olgu grubundaki annelerin çocuklarına göre daha fazla kullandığı tespit edilmiştir. SONUÇ: Araştırmamızdan elde edilen veriler psikopatolojinin oluşmasında kişinin şemaları, düşünceleri ve duygularına karşı olan tutumlarının ve üst-bilişsel süreçlerinin önemini vurgulamaktadır. Endişe, bilişsel ve duygusal başetme biçimleri, ruminasyon, üst-bilişsel inançlar ve duygusal şemalar gibi üst-bilişsel süreçler göz önünde tutulduğunda anneler ve çocukları arasında bağlantı saptanmaması bu süreçleri etkileyen farklı mekanizmaların olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The goal of this study is to investigate the relationships of the meta-cognitive processes such as worry, cognitive and emotional coping strategies, rumination, meta-cognitive beliefs and emotional schemas which have been demonstrated to be foreseen by the psychopathology between parents and children. The results to be obtained will present a contribution to the literature about whether meta-cognitive processes are settled in the individual. METHOD: Eighty two adolescents being between fourteen to eighteen years old and their parents being treated in the outpatient clinic of childhood and adolescence of Bakirkoy Psychiatric and Neurology Hospital and eighty adolescents who had no psychiatric admission anamnesis and no psychiatric complaints with their parents were included into the study. Simple randomized sampling method was used while selecting study groups and control group. Sociodemographic Data Form, Young-Rygh Avoidance Inventory, Leahy Emotional Schema Scale, Ruminative Thinking Style Scale and Meta Cognitive Inventory-30, White Bear Suppression Inventory were applied to adolescents and to their mothers in both groups. The diagnoses of the patients being treated in the outpatient clinic of childhood and adolescence of Bakirkoy Psychiatric and Neurology Hospital were identified by means of file survey method. RESULTS: It has been detected that the ratio of divorce of parents and that of separation/migration history more frequent in the adolescents being admitted to psychiatry outpatient clinic. We determined that the adolescents in the case group have used more behavioral/somatic avoiding attitudes in coping with the schemas and suppression method in coping with the undesired thoughts compared to adolescents in control group. We detected that mothers in both case and control group exhibit more avoiding attitude either in cognitive/emotional or behavioral/somatic areas compared to their children. When meta-cognitive processes of the groups were assessed, we detected that adolescents in case group have more ruminative response compared to either their mothers or adolescents in control group. When the sub-dimensions of the meta-cognitive processes were assessed a higher level of“uncontrollability and danger”thought and that of need for the“control of thoughts”were high in significant degrees in case adolescent group compared to mothers of adolescents in case group and to adolescents in control group. In the comparison of emotional schemas of the participants,“uncontrollability”and“rumination”sub-scale mean scores were detected as higher in adolescents in the case group compared to adolescents in the control group. It has been found that adolescents in control group use more“comprehensibility”and“compromise”sub-dimensions compared to adolescents in the case group. When the adolescents in case group were compared with their mothers, it was detected that sub-scale mean scores for“uncontrollability”and“emotional weakness”is higher in adolescents compared to their mothers and, that mothers in case group use more“comprehensibility”and“emotional avoidance”dimensions in coping with their emotions compared to their children. CONCLUSION: Data obtained from our study emphasize the importance of the individual's schemas, that of the individual's thoughts, that of the altitudes against the affect and that of the meta-cognitive processes. When meta-cognitive processes such as anxiety, cognitive and emotional strategies, rumination, meta-cognitive beliefs and emotional schemas are considered, the absence of the correlation between mothers and children prompts different mechanisms influencing these processes.