Psikiyatri servislerinde hekim ve hemşirelere yönelik hastalardan gelen güvenlik tehditlerinin incelenmesi
A study of safety treats directed to doctors and nurses from patients at psychiatric wards
  1. Tez No: 361325
  2. Yazar: OSMAN ÖZGÜR KUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN MEVSİM, PROF. DR. Özkan TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan hayatının paha biçilmez değeri, sağlık hizmetine yönelik çalışmaları ve yatırımları arttırmaktadır. Çalışanlara yönelik güvenlik tehditleri iş hayatında sürekli bir risk oluşturmakta ve sağlık çalışanlarına yönelik güvenlik tehditleri kaliteli sağlık hizmetini olumsuz etkilemektedir. Psikiyatri ve kalite kurumsallaşma açısından genç disiplinlerdir. Psikiyatri çalışanlarına yönelik şiddet fiziksel ve psikolojik travmalara yol açmaktadır (1,2,3) ancak idari ilerlemenin bilimsel ilerlemeye göre zayıf kalması sonucu bu durum sağlıklı bir şekilde tutanaklara geçmemektedir (4). Psikiyatri servisleri hastanelerdeki diğer servislere göre kendine has özellikler taşıyan ve acil servislerden sonra en çok tehdide maruz kalınan yerlerdir. Nitel ve nicel iki kısımdan oluşan bu çalışma yöntem açısından farklı bir özelliğe sahiptir. Nitel araştırma İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi psikiyatri servislerinde yapılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak, odak grup görüşmeleri ve derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Fenomenolojik analiz yapılarak anket oluşturulmuştur. Araştırmanın nicel bölümü kesitsel analitik modeldedir. Nicel araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Devlet Hastaneleri ayrıca Ege, Celal Bayar, Dokuz Eylül, Adnan Menderes ve Pamukkale Üniversitelerinin Uygulama ve Araştırma Hastanelerinde, İki yüz on üç kişiye ulaşılmış olup, anket yüz yetmiş dört kişi tarafından doldurulmuştur. Bu çalışmada hekim ve hemşirelerin %63,8'i (n:111), güvenlik tehdidine, kendilerinin neden olmadığını belirtmişlerdir. Psikiyatride çalıştıkları süre içinde, katılımcıların %87,6'sı (n:149) fiziksel, %92,4'ü (n:158) sözel tehdit ve %35,7'si (n:61) cinsel taciz-saldırı ile karşılaşmıştır. Ayrıca çalışanların; %74,9'u (n:128) hasta yakınlarından yöneltilen sözel; %59,8'i (n:101) fiziksel güvenlik tehditlerine maruz kalmışlardır. Hekimlerden anlamlı bir farklılıkla, hemşirelerin %74,2'sı (n:72) sokakta suç olarak kabul edilen davranışlarla, psikiyatri servislerinde karşılaşmışlardır. Güvenlik tehditlerine maruz kalma açısından katılımcıların verdikleri cevapların yıllar arttıkça kümülatif olarak artması beklenirken, çalışmada azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investments on healthcare services have become in huge amount because of the priceless value of human life. Safety threats to staffs, causes continuous risks in occupational life therefore quality of healthcare service is negatively affected by safety threats towards healthcare employees. Psychiatry and quality, they have both young institutional lives. After the assaults, physical and psychological traumas can occur (1,2,3) and, unfairly, administrative improvements are not going along with the scientific improvements, thus these situations are not documented (4). Psychiatric services are the second places where the threats take place most; after the emergency services. This study has a specific feature because of its methodology; it has both, qualitative and quantitative methods. Qualitative research had been done in psychiatry services of İzmir Atatürk Public and Ege University Hospitals. In qualitative research; focus group and in-depth interviews had been used for data collection. Inquiry has been established by two researchers after phenomenological analysis of decoded interviews. Quantitative section of the study has a cross-sectional analytic model. Inquiry had been used for the quantitative research. We have reached two hundred and thirteen individuals and of them a hundred and seventy three correspondents have done the inquiry at İzmir Atatürk and Manisa Psychiatric health and diseases public hospitals also Ege, Celal Bayar, Dokuz Eylül, Adnan Menderes and Pamukkale University hospitals. In this study, 63.8% (n:111) of doctors and nurses have declared that themselves were not the cause of the threats. 87.6% (n:149) of the participants had physical, 92.4% (n:158) of the participants had verbal threats and 35.7% (n:61) had sexual assault in their occupational life in psychiatry . Besides; 74.9% (n:128) had verbal and 59.8% (n:101) had physical safety threats from the patients' families. 74.2% (n:72) of nurses had said that in psychiatric services they had met the situations which would be accepted as a crime at streets. Exposure to safety threats might increase cumulatively as the occupational life goes on but the opposite is observed in our study.