Sağlık kuruluşlarında kalite ve akreditasyon açısından tıbbi kayıt sistemine yaklaşımlar
Health care quality and accreditation in terms medical record system approaches
- Tez No: 361324
- Danışmanlar: PROF. DR. TONAY İNCEBOZ, PROF. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Education, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sağlık kuruluşlarında farklı düzeydeki sağlık çalışanları ilgili alanda birçok doküman kullanmaktadırlar. Kalite ve akreditasyon standartları çerçevesinde kurumlarda oluşturulan tıbbi kayıt sistemi değerlendirilerek, yaşanan güçlükler hizmet kalitesi, hasta ve çalışan güvenliği açısından sorunlar tespit edilmelidir. Amaç: Çalışmanın temel amacı, ankete katılan hastanelerde çalışan sağlık personelinin tıbbi kayıt sistemine yönelik yaklaşımlarının değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmanın evrenini, İzmir ilindeki üç kamu hastanesinde tıbbi kayıt sistemini kullanan sağlık çalışanlarından oluşan toplam 360 kişi oluşturmuştur. Araştırmada literatürden elde edilen bilgiler ışığında oluşturulan yapılandırılmış, 34 soruyu kapsayan anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.00 programından faydalanılarak, öncelikle geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, tanımlayıcı istatistikler, T testi ve ANOVA testi yapılmıştır. Bulgular: Toplanan verilere yapılan Faktör Analizi sonucunda Tıbbi Kayıt Sistemine Yaklaşımların üç boyut altında;“Elektronik Tıbbi Kayıt Sistemine Yönelik Tutum”,“Kalite ve Akreditasyon Açısından Tutum”ve“Form Kayıt Sistemine Yönelik Tutum”şeklinde toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda sağlık çalışanlarının demografik özelliklere göre Tıbbi Kayıt Sistemine Yaklaşımları algılarında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Sonuç: Çalışmada hizmet kalitesinin en önemli boyutları sırasıyla“Elektronik Tıbbi Kayıt Sistemine Yönelik Tutum”ve“Kalite ve Akreditasyon Açısından Tutum”olarak karşımıza çıkmıştır.“Form Kayıt Sistemine Yönelik Tutum”boyutu ise en az puanı alan Tıbbi Kayıt Sistemi boyutu olmuştur. Demografik özellikler incelendiğinde tıbbi kayıt sistemi yaklaşımlarına en yüksek puanı tıbbi sekreterlerin, kurumlarda bir - üç yıl arasında çalışmış olan kişilerin, gelir düzeyinde ise asgari ücret ve altı maaş alan katılımcıların, en düşük puanı ise statü olarak Kadrolu – İdari personelin, Hekim ve Hemşire meslek gruplarının verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many documents are used in the relevant area by the government health officials who are in the different levels at the health organizations. The quality and accreditation standards in institutions within the framework which is created by evaluating the medical records system, The difficulties which was experienced, service quality, the problems should be identified in terms of patient and employee. Aim: The main purpose of the study, to evaluate the approaches of healthcare workers in the hospital who are participated in the survey about the medical record system. Method: The population of the study, formed by a group of healthcare workers who has created 360 people that uses the medical record system at three public hospitals in the province of İzmir. In the research, a survey which is consisting of 35 questions that configured in the light of the information obtained in the research of the literature was used. In the analysis of data the program of SPSS 21.00 was used, primarily validity and reliability analysis, descriptive statistics, T test and ANOVA tests are performed. Findings: At the result of the collected data on Factor Analysis, Approaches to Medical Records System under the three dimensions of;“Attitudes towards Electronic Medical Records System”,“Attitude in Terms of Quality and Accreditation”and“Form Registration System Dispositions”were collected in the form of. As a result of the analysis, according to demographic characteristics of health workers approaches to Medical Records System has been determined that there are differences in perception. Result: In this study, the most important dimension of quality of service respectively has emerged as“Attitudes towards Electronic Medical Records System”and“Attitude in terms of Quality and Accreditation”.“Form Registration System Dispositions”as a size a minimum score of field size has been Medical Record System. When Analyzing demographic characteristics according to medical record system approaches the highest score was taken by medical secretaries, the people who worked one - three years at their institutions, at the level of income under the minimum wage and minimum wage salaries of participants, the lowest score as the permanent status – administrative staff, It was determined that Doctors and Nurses occupational groups were given/paid to.