Psikomotor vijilans test bataryası geliştirme ve türk örneklem grubunda standardizasyonu ve geçerliliğinin saptanması: Psikomotor vijilans test bataryası geliştirme ve bilişsel iş yüküne bağlı vijilans değişimlerinin değerlendirilmesi
The development of a psychomotor vigilance test batary and its standardization and validation in the turkish polulation: The development of a psychomotor vigilance test batary and the assesment of vigilance change in reaction to mental work load
- Tez No: 361327
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Dikkatin sürdürülebilmesi, çevresel uyaranları fark etme ve uygun yanıt verebilme yetisi olarak tanımlanabilen vijilansın, bilinçten veya davranışsal bir tepkiden söz etmeksizin, uyku-uyanıklık ekseni üzerinde, uyanıklık düzeyini işaret ettiği savunulmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli bilişsel işlevlerin ölçülmesinde kullanılan testlerin bir araya getirilmesi ile vijilansın ölçülmesini sağlayabilen bir bataryanın geliştirilmesi ve bilişsel iş yüküne bağlı vijilans değişimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 18 ve 54 yaş aralığında 102 kişi katılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan 51 katılımcıya Psikomotor Vijilans Testi (PVT) ve çeşitli bilişsel işlevlerin ölçümünde kullanılan testler, devamında ise tekrar PVT uygulanmıştır. Kontrol grubundaki 51 katılımcıya PVT uygulanmış ve 40 dakikalık dinlenme sürecinin ardından tekrar PVT uygulanmıştır. Bilgisayar başında gerçekleşen uygulamalar toplamda 60 dakika sürmüştür. Bulgular: İlk uygulanan PVT'de tepki sürelerinin ortalaması 292,45±32,5 ms bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Vigilance, generally defined as sustained attention and the ability to remain alert and responsive to external stimuli, is claimed to be indicative of alertness on the sleep wake spectrum regardless of any cognitive or behavioral response. This study aims to establish a battery for assessing vigilance by bringing together tests assessing various cognitive functions and to evaluate vigilance change in reaction to mental work load. Method: The study comprises 102 participants, age ranging from 18 to 54. The experimental group of 51 participants (31 female) took the Psychomotor Vigilance Test (PVT) followed by tests assessing various cognitive functions, then retook the PVT. These computerized tests took a total of 60 minutes to complete. The control group of 51 participants (33 female) retook the PVT following a 40 minute resting period. Results: Grand average of reaction times on the innitial PVT was 292,45±32,5ms. The results of the PVT and cognitive tests are congruent to literature.