Ağaçişleri atelyesine gelen lise ve meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin psiko-motor giriş davranışları ve psiko-motor erişi düzeyleri arasındaki farklılık
- Tez No: 4676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Bu bölümde araştırmanın genel bir özeti veril meye çalışılmıştır. Özet Bu araştırmada; Gazi üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Teknoloji Eğitimi Bölümü, îş ve Tek nik Eğitimi Anabilim Dalı'na, lise ve meslek lisesi çıkışlı olarak gelen 1. sınıf öğrencilerinin ağaçişle- ri atelye dersindeki psiko-motor giriş davranışları ile 7. ve 14. hafta sonundaki psiko-motor erişi düzeyleri arasında farklılıklar olup olmadığı üzerinde çalışıl mıştır. Araştırma için, 1986-87 öğretim yılındaki 1. sınıf öğrencilerinden 20 kişi, random olarak seçilmiş tir. Bu 20 kişinin, 10 kişisi lise çıkışlı, geri kalan 10 kişisi de meslek lisesi çıkışlı öğrencilerdir. Bu araştırma için seçilen her ünite için, araştırmacı ta- tarafmdan hazırlanan“ sürece yönelik gözlem formu”ve“ürüne yönelik gözlem formu”olarak adlandırılan ölçme araçları kullanılmıştır. 4546 Araştırma problemi üç alt problemden oluşmuş tur. Alt problemlerin ifadesi ve o alt problemlere ait bulgular aşağıda verilmiştir. Alt Problem 1. Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Teknoloji Eğitimi Bölümü, îş ve Tek nik Eğitimi Anabilim Dalı, 1. sınıfına, lise ve meslek lisesi çıkışlı olarak gelen öğrencilerin, ağaçişleri atelyesinde, psiko-motor giriş davranışları arasında anlamlı farklılık var mıdır? Bu alt problem için verilerden elde edilen bulgulara göre, meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin psiko-motor giriş davranışları düzeyi, lise çıkışlı öğrencilerin psiko-motor giriş davranışları düzeyinden daha yüksektir. Alt Problem 2. Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Teknoloji Eğitimi Bölümü, îş ve Tek nik Eğitimi Anabilim Dalı, 1. sınıfına, lise ve meslek lisesi çıkışlı olarak gelen öğrencilerin ağaçişleri atelyesinde, Öğretim süresinin 7. haftası sonunda psi ko-motor erişi düzeyleri arasında anlamlı farklılık- var mıdır? Elde edilen bulgulara göre öğretim süresinin 7. haftası sonunda meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin beceri düzeyleri ortalaması, lise çıkışlı öğrencilerin ortalamasından büyük bulunmuştur. Ancak kazanılan bece ri düzeyleri yönünden her iki grup arasında anlamlı47 bir farklılık bulunamamıştır. Alt Problem 3. Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Teknoloji Eğitimi Bölümü, iş ve Tek nik Eğitimi Anabilim Dalı, 1. sınıfına, lise ve meslek lisesi çıkışlı olarak gelen öğrencilerin 14. hafta so nunda psiko-motor erişi düzeyleri arasında anlamlı farklılık var mıdır? Verilerden elde edilen bulgulara göre meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin 14* hafta sonu psiko-motor beceri düzeyi lise çıkışlılara göre daha yüksektir. Ancak lise çıkışlıların erişileri, meslek lisesi çıkışa lılara göre daha büyük bulunmuştur. Alt problemler için toplanan bulguların ışığın da, giriş davranışları yönünden meslek lisesi çıkışlı lara kıyasla daha zayıf durumda olan lise çıkışlı öğ rencilerin, psiko-motor beceriler yönünden birinci yedi haftalık dönemde sonulan eğitimden diğer grup kadar yararlandığı; ikinci yedi haftalık dönemde bu yararlan manın meslek lisesi çıkışlılara göre daha fazla olduğu, ancak 7. ve 14. hafta sonlarında girişteki farklılığı kapatamadıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at analyzing the differences between psychomotor entry behaviours and the psycho, motor achievement levels of the first year students graduated from high schools and vocational high schools ahd the students, Gazi University, Faculty of Vocational Education, Department of Technological Education in th th their woodworking course at the end of the 7 and 14- week. For the research, 20 out of the first year students from the department of Technological Education in 1986-1987 academic year were chosen at random. Ten of the students were graduated from high schools and the rest of them were graduated from vocational high schools. The two measurement forms such as“Process -Directed Observation Form”and“Product-Directed Observation Form”were used for the study in question. The research problem has been divided into three sub-problems. There sub-problems and the findings have been given as follows. Sub- Problem 1 ; Is there a meaningful difference between the psychomotor entry behaviours of the first year high school graduates and vocational high school 4849 graduates in the woodworking course. The findings were as follows: The psychomotor entry behaviours level of the students graduated from vocational high schools are higher than the ones gradu ated from high schools. Sub- Problem 2 ; Is there a meaningful differen ce in the psychomotor achievement level of the men tioned students in the woodworking course at the end of the 7th week. Depending on the research findings, it is observed that the avarage psychomotor skill level of the vocational high school students is higher than the ones graduated from high schools. However, there is no meaningful difference between the two groups in their achievement levels. Sub- Problem 5: Is there a meaningful differen ce in the psychomotor achievement level of the students th at the end of the 14 week. The findings have shown that the psychomotor skill levels of the vocational high school graduates are higher than the high schools graduates. However, the achievement level of the high school graduates is higher than the vocational high school graduates.50 In the light of the findings of the sub- prob lems, in question, it is observed that the high school graduates who are less competent in their entry beha viour when compared to vocational high school graduates benefit from the 7 week education period as much as the other group, and at the end of the 14 week, the high school graduates benefit from the education more than the other group. However, it can be said that they could not cover the difference that is seen at their entry behaviours at the end of the 1 and 14 week.