Hepatopankreatobilier tümörlerde düzenleyici T lenfositler ve prognostik önemi
Regulatory T cells and thei̇r prognosti̇c value in hepatopancreatobi̇li̇er tumours
- Tez No: 361328
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Prognostik olarak zayıf gidişli Safra Kesesi, Pankreas ve Karaciğer kanser olgularında regulator T hücreler (Treg), CD4 T hücreler ve CD8 T hücrelerin intratümöral ve peritümöral dağılımlarının bulunması, Treg hücrelerin intratümöral miktarlarının prognostik parametrelerle ve sağ kalımla olan ilişkilerinin belirlenmesi. Yöntem: Radikal cerrahi rezeksiyon sonrası elde edilen 20 Safra Kesesi, 25 Pankreas ve 8 Karaciğer kanser olgularının tümör parafin bloklarına ait kesitlerinin Foxp3, CD4 ve CD8 monoklonal antikorları ile immünhistokimyasal (IHK) olarak boyanması ve sonrasında histopatolojik ve klinik prognostik parametreler elde edilmesi ile oluşturulmuştur. Daha sonra intratümöral ve peritümöral alanlardaki Foxp3, CD4 ve CD8 yoğunlukları istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Son olarak, intratümöral Foxp3 miktarları prognostik parametrelerle istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. 0,05'in altındaki p değerleri istatistiksel olarak anlamlı olarak değerlendirildi. Bulgular: Safra Kesesi, Pankreas ve Karaciğer kanser olgularının her üçünde de Foxp3, CD4, CD8 miktarlarının peritümöral alanlarda, intratümoral alanlara göre daha yoğun miktarlarda bulunduğu görülmüştür (Hepsi için p0,05). Sonuç: Tümör infiltre eden Foxp3/CD4 Treg hücrelerin sıklığı tumor mikroçevresinde peritümöral Alana gore intratümöral alanda önemli oranda daha yüksektir. Sonuçlarımız, antitumor immün yanıtların baskılanmasında CD4 Treg hücrelerin önemli rolünü desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the prognostic values of intratumoural and peritumoural distrubutions of Foxp3+ Treg cells, CD4+ Tcells and CD8+ T cells in cancer cases of gallbladder, pancreas and liver. Methods: This study included 20 patients with gallbladder cancer, 25 patients with pancreatic cancer and 8 patients with liver cancer after radical surgery resection. The paraffin embedded archive tissue sections of these cases were immunohistochemically stained by Foxp3, CD4 and CD8 monoclonal antibodies and afterwards we evaluated all results with histopathological and clinical prognostic parameters. Then, we compared the intensity differences of Foxp3, CD4 ve CD8 between frequences intratumoral and peritumoral areas statistically. Finally, Foxp3 levels were compared statistically with prognostic parametres. P values