Radyoterapinin D vitamini üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of radiation effect on vi̇tami̇n D levels
  1. Tez No: 361347
  2. Yazar: ÖMER YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE AKMANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
D vitamininin, hernekadar vücutta kalsiyum-fosfor dengesi ve kemik mineralizasyonu açısından önemi bilinse de, son yıllardaki çalışmalarda D vitamini reseptörlerinin birçok farklı hücre gruplarında da bulunmasıyla D vitaminin kemik mineralizasyonu dışında daha bir çok sistem üzerinde biyolojik fonksiyonlarının olduğu gösterilmiştir. Bu etkilerden biri de anti kanser etkidir. Literatürde D vitamini düzeylerinin başta meme, kolon ve prostat olmak üzere bir çok kanser türünde hastalığın prognozuyla ilişkili olduğu saptanmıştır. Ancak günümüzde kanser tedavisinde oldukça önemli bir yeri olan Radyoterapinin, anti kanser etkisi gösterilmiş olan D vitamini düzeyleri üzerine etkisi hakkında oldukça kısıtlı bilgi mevcuttur. Bu çalışmada kanser tanısıyla RT uygulanması planlanan 30 hastanın tedavi öncesi ve tedavi sonrası D vitamini ve Parathormon düzeyleri ölçülmüştür. Hastaların tedavi alanları ve yıl içerisindeki tedavi dönemlerine yönelik alt grup analizleri yapılmıştır. RT sonrası D vitamini düzeylerinde, RT öncesi düzeylerine göre azalma saptanmış olup, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p= 0,02). RT sonrası Parathormon düzeyleri, RT öncesi düzeyleriyle karşılaştırıldığında azalma saptanmış olup istatistiksel açıdan anlamlı bulunamamıştır (p=0,58). Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemlerinde yılın diğer dönemleriyle karşılaştırıldığında D vitamini düzeylerinde azalma, istatistiksel olarak farklı bulunmuştur. Sonuç olarak daha önce yapılan hayvan deneylerinde görüldüğü üzere RT sonrası, D vitamini seviyeleri açıklayamadığımız bir sebepten dolayı biyokimyasal olarak düşmektedir. Çalışmamızda insan gruplarında da bu durum teyit edilmiştir. İnsanlarda RT' nin D vitamini seviyesinde düşmeye sebep olduğunu gösteren literatürdeki ilk çalışma olması nedeniyle anlamlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Vitamin D, plays an important role on calcium-phosphorus balance and bone mineralization are known. In addition, recent studies Vitamin D receptors, have been found in many different cell groups is shown. So that it has been shown vitamin D has many biological effects on many different systems. One of them is anticancer effect. In observational studies, many types of cancers especially breast, colon and prostat, vitamin D levels were found to be associated with the prognosis of the disease. However there is very limited data about the effect of radiotherapy on vitamin D levels. In this study, 30 patients were included, who decided to radiotherapy, due to current treatment protocols. Before and after radiotherapy treatment their vitamin D and parathormon levels were measured. Subgroup analyzes were performed about the patients treatment field and treatment periods in the year. Vitamin D levels had decreased after radiotheraphy. And this was found statistically significant (p:0,02). Levels of parathormone after radiotherapy were decreased compared with pre-radiotherapy levels. And this was not found statistically significant(p:0,58). When compared with the other periods of the year, decrease in vitamin D levels, have been found statistically different in July-September and October-December periods. In conclusion, as shown in the previous animal experiments, after radiotheraphy vitamin D levels were decreased for some reason that we couldn't explain. In this study we corroborated this in human groups. We believe that, this study was significant because this is the first report to show Vitamin D levels decrease due to radiotheraphy in humans.