Transkateter atriyal septal defekt kapatma uygulanan çocuklarda solunum fonksiyon test parametrelerindeki değişim
The changes of pulmonary function test parameters in children who undergoing transcatheter asd closure
  1. Tez No: 361348
  2. Yazar: NURDAN YILDIRIM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMŞİT KARAKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
TRANSKATETER ASD KAPATMA UYGULANAN ÇOCUKLARDA SFT PARAMETRELERİNDEKİ DEĞİŞİM AMAÇ: Çalışmamızda ASD'li hastaların sağlıklı çocuklara göre solunum fonksiyon testindeki farklılıkları ve bu hastalara transkateter yolla ASD kapatılma uygulandıktan sonra meydana gelen SFT değişimlerini incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada sekundum ASD saptanan, ASD'si transkateter yolla kapatılması uygun görülen 5 - 18 yaş arasında 17 olgu alındı. Kontrol grubu olarak sağlıklı 20 çocuk alındı. Her iki gruba SFT uygulandı. Her iki grubun SFT değerleri karşılaştırıldı. Hasta grubun ASD'leri transkateter yolla kapatıldıktan 3 ay sonra tekrar SFT uygulandı. Artriyal septal defekt kapatılmadan önceki ve sonraki değerler karşılaştırıldı. BULGULAR: Ortalama yaş hasta grubunda 9,47 ± 3,59 kontrol grubunda 10,95 ± 2,81 olarak tespit edildi. Atriyal septal defektli hastaların 11'i (%64,7) kız, 6'sı (%35,3) erkek hastaydı. Sağlıklı çocukların 11'i (%55) kız, 9'u (%45) erkek cinsiyetti. Hastaların şikayetleri sorgulandığında 2 (%11,7) tanesinde nefes darlığı, 3 (%17,6) tanesinde ekzersiz intoleransı, 12 (%70,5) tanesinde çabuk yorulma şikayeti mevcuttu. Hiçbir hastada öksürük yakınması yoktu. Fizik muayenede 13 hastada (%76) pulmoner odakta daha iyi duyulan, şiddeti 2/6 - 3/6 arasında değişen, sistolik üfürüm mevcuttu. Bu hastalarda S2 sabit çift duyuluyordu. 4 hastada (%24) ise belirgin bir üfürüm yoktu. Hastaların ekokardiyografik incelemeleri değerlendirildiğinde ASD'lerin dört boşluk ortalama çapı 12,76 ± 5 mm, bikaval ölçümde ortalama çapı 12,35 ± 6,1 mm, ortalama aortik çap 10,82 ± 4,69 mm olarak ölçüldü. Defektin kapatılması için kullanılan cihazların ortalama çapı 16,29 ± 6,41 mm idi. Atriyal septal defektli hastaların ASD kapatılmadan önceki SFT değerleri ile sağlıklı grubun SFT değerleri karşılaştırıldıdığında FVC ve FEV1 değerleri ASD'li hastalarda istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p0,05). Hastaların transkateter ASD kapatılmasından 3 ay sonra yapılan kontrol SFT'leri değerlendirildiğinde; hastaların FVC, FEV1 ve MEF 25-75 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p0,05). SONUÇ: Bu çalışmada ASD'li hastaların SFT'sindeki FVC ve FEV1 değerleri sağlıklı çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Bu hastaların transkateter ASD kapatılmasından 3 ay sonra yapılan kontrol SFT'leri değerlendirildiğinde; hastaların tüm SFT değerlerinde düzelme görülmekle beraber FVC, FEV1 ve MEF 25-75 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı. Çalışmamızda ASD'li hastalarda solunum fonksiyonlarının etkilendiği, tedaviyle beraber solunum fonksiyonlarında iyileşmeler olduğu, ASD'li hastaların SFT ile solunum sistemlerinin değerlendirilmesinin faydalı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
THE CHANGES OF PULMONARY FUNCTION TEST PARAMETERS IN CHILDREN WHO UNDERGOING TRANSCATHETER ASD CLOSURE AIM: This study was performed to assess changes in pulmonary function test (PFT) and pulmonary outcome before and after transcatheter closure of atrial septal defect (ASD) in pediatric patient and compared with healthy children MATERIALS AND METHODS : A total of 17 pediatric patients with age of range 5 and 18 years undergoing transcatheter ASD closure received PFT at baseline (day before ASD closure), and 3 months after procedure. As a control group of 20 healthy children were included. PFT values of both groups were compared. RESULTS: In patients with a mean age of 10.95 ± 2.81 to 9.47 ± 3.59 in the control group were determined. The eleven patients who have atrial septal defect were female (64.7%) and six patients were male (35.3%). The gender of 11 healthy children were (55%) females and 9 (45%) were male. When asked about the complaints of patients two (11.7%) patients with dyspnea, 3 (17.6%) in the exercise intolerance, 12 (70.5%) of them complained of fatigue was present. None of the patients had cough. On physical examination in 13 patients (76%) who had ranging 2/6 - 3/6 systolic murmur which heard better on pulmonary focus was present. In these patients, S2 hard couple were heard. There was no significant murmur in 4 patients (24%).The echocardiographic evaluation of patients with ASDs; on four spaces screen the average diameter was 12.76 ± 5 mm, on bicaval screen the average diameter was 12.35 ± 6.1 mm, mean aortic diameter was measured as 10.82 ± 4.69 mm. The devices used to close the defect average diameter was 16.29 ± 6.41 mm. Forced vital capacity (FVC), forced expired volume in 1 sec (FEV(1)), FEV(1) to FVC ratio (FEV(1)/FVC), peak expiratory flow (PEF), and mean forced expiratory flow during the middle half of FVC (FEF(25-75)) were measured. At baseline, ASD patients had significantly reduced FVC and FEV(1) (p0,05). Three months after transcatheter closure of ASD, FVC, FEV1 and MEF 25-75 showed a statistically significant increase in the values (p 0.05). CONCLUSION: In this study of patients with ASD , FVC and FEV1 values were significantly lower than healthy children. These patients performed 3 months after control of transcatheter closure of ASD, PFTs were evaluated; All of the patients showed an improvement in PFT values. Also, FVC, FEV1 and MEF 25-75 showed a statistically significant increase in value. PFT disturbance was observed in significant flow limitation in the peripheral airway of ASD patients. Improved PFT was found after transcatheter closure and better pulmonary outcome was observed. The assessment of the respiratory tract of ASD patients with SFT was concluded to be helpful.