Koroner arter bypass cerrahisi öncesi 3-boyutlu transtorasik ekokardiyografi kullanılarak değerlendirilen sol atriyal hacim ile mekanik fonksiyonların ve NT-proANP düzeyinin postoperatif yeni gelişen atriyal fibrilasyon ile ilişkisi
The relationship between left atrial volume and mechanical functions evaluated using 3-dimensional echocardiography prior to coronary artery by-pass surgery and the relationship between NT-proANP level and postoperative new onset of atrial fibrillation
- Tez No: 361350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE YAĞMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Koroner Arter Bypass Cerrahisi Öncesi 3 boyutlu Transtorasik Ekokardiyografi Kullanılarak Değerlendirilen Sol Atriyal Hacim İle Mekanik Fonksiyonların ve NT-proANP Düzeyinin Postoperatif Yeni Gelişen Atriyal Fibrilasyon ile İlişkisi Giriş ve Amaç Postoperatif AF (POAF) koroner arter cerrahisi sonrası morbiditenin en sık nedenidir. Artmış SA boyut ve SA disfonksiyon sonradan gelişecek atrial fibrilasyon (AF) ile ilişkilidir. Bu çalışmada elektif koşullarda izole KABC yapılacak hastalarda preoperatif 3DEKO kullanılarak değerlendirilen SA volüm ile mekanik fonksiyonların ve ölçülen NTproANP düzeyinin POAF ile ilişkisinin gösterilmesini amaçladık. Materyal ve Method KABC kararı verilen normal sinüs ritmine sahip ardışık 66 hasta (51 erkek, 15 kadın) çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin klinik, anjiografik ve demografik özellikleri detaylı bir şekilde kaydedildi. SA en büyük volümü (Vmaks), SA en küçük volümü (Vmin), SA atriyal kontraksiyon öncesi volümü (VpreA), SA aktif atım volümü (ASV), SA total atım volümü (TSV), SA aktif boşalma fraksiyonu (AEF), SA total boşalma fraksiyonu (TEF), SA pasif boşalma fraksiyonu (PEF), SA ekspansiyon indeksi (Eİ) ve SA hacim indeksi (SAHİ)'den oluşan SA hacim ve makanik fonksiyonları 3D EKO ile hesaplandı. Ayrıca plazma NT-proANP düzey analizi için kan örnekleri cerrahi girişimden 1 saat önce alınıp laboratuara gönderildi. Bulgular Takip süresince operasyon sonrasında 15 hastada (%22,7) atriyal fibrilasyon gelişti. Sinüs ritmindeki hastaların yaş ortalaması 58,2 ± 8,3 yıl olmasına karşın AF gelişen grupta yaş ortalaması 71,6 ± 6,23 yıl idi (p0,05). Ayrıca POAF gelişen grupta ve SR grubunda SAHİ değerleri sırasıyla 27,56 ± 4,2 ve 20,7 ± 4,64 ml/m2 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Left Atrial Volume And Mechanical Functions Evaluated Using 3-Dimensional Echocardiography Prior To Coronary Artery By-Pass Surgery And The Relationship Between NT-proANP Level And Postoperative New Onset Of Atrial fibrillation. Introduction and Objective Postoperative AF (POAF) is the most common cause of morbidity after coronary artery bypass surgery. Increased left atrial size and left atrial dysfunction are associated with the development of atrial fibrillation in the future. In this study, we aimed to show the relationship between POAF and NT-proANP levels and the relationship between mechanical functions and left atrial volume measured using preoperative 3D-ECHO among patients that will undergo isolated CABS in elective conditions. Material and Methods 66 consecutive patients (51 male, 15 female) who were decided to undergo CABS and had normal sinus rhythm were involved in the study. All individuals who participated in the study, clinical, angiographic and demographic characteristics were recorded in a detailed manner. LA volume and mechanical functions consisting of LA largest volume (Vmax ) , LA smallest volume ( Vmin) , LA volume prior to contraction ( vpreA ), LA active stroke volume ( ASV ), LA total stroke volume ( TSV) , LA active emptying fraction ( AEF) , LA total emptying fraction ( TEF) , LA passive emptying fraction ( PEF) , LA expansion index (EI) and LA volume index (LAVİ) were calculated with 3D ECHO. In addition, for the analysis of plasma levels of NT-proANP, blood samples were collected 1 hour before the surgery and sent to the laboratory. Results During follow-up after the operation, 15 patients (22.7 %) had postoperative atrial fibrillation. Although the mean age of patients in sinus rhythm was 58.2 ± 8.3 years, the mean age of the group that developed AF was 71.6 ± 6.23 years (p < 0.001). For the group that developed AF after surgery, total cardiopulmonary bypass time (81.75 ± 18.83 versus 93.43 ± 13.79 min, p < 0.05) was longer. After the operation, length of hospital stay was longer in the group that developed AF (8.6 ± 0.97 days versus 7.45 ± 1.12 days, p < 0.001). When LA volume and mechanical function were examined through 3D ECHO, LA Vmax , Vmin , VpreA values were higher in POAF group and the difference between two groups was statistically significant (p 0.05) was found between the two groups. Also in POAF developed group and SR group, LAVI values were 27.56 ± 4.2 and 20.7 ± 4.64 ml/m2 respectively. POAF group LAVI values were significantly higher compared to the SR group and this difference between groups was statistically significant (p < 0.001). In POAF group and SR group, NT-proANP values were 592.24 ± 167.03 ( pg / ml) and 365.17 ± 149.83 ( pg / mL ), respectively . In POAF developing group, NT-proANP levels were significantly higher compared to the SR group and this difference between groups was statistically significant (p < 0.001). When NT-proANP to Vmax and Vmin relationship were examined, positive correlation (r = 0.673, r = 0.698 , respectively ) was observed. When the multivariate logistic regression analysis carried out, age and LA volume index was found to be an independent predictor (p values of 0.007 and 0.012 respectively) in POAF development. Conclusion It was found that 3D echocardiography can be used as a helping noninvasive method to show subclinical atrial volume and mechanical dysfunction in patients undergoing CABS. When POAF developing group was compared to SR group, it was also found that left atrial volume level was increased and mechanical functions were corrupted. Also blood levels of NT-proANP in POAF group were increased and NT - proANP levels, LA volume and mechanical functions were related to each other.