Jinekoloji ve obstetride beden mahremiyeti: Kütahya örneği
Privacy of body in gynecology and obstetrics: Kutahya sample
  1. Tez No: 361355
  2. Yazar: NURİYE DEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ELÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu araştırmada, jinekoloji ve obstetride beden mahremiyetinin, sağlık hizmeti alanlar ve verenler yönünden etik açıdan değerlendirilebilmesi için bir ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla,“Jinekoloji ve Obstetride Beden Mahremiyeti Ölçeği”geliştirilmiş, adı geçen ölçek Kütahya ili örneğinde uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Araştırma evrenini, Kütahya ilinde bulunan Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ve Kütahya Özel Anadolu Hastanesi'nde çalışan doktorlar ve hemşireler ile sağlık hizmeti alan hastalar ve sağlıklı kişiler oluşturmuştur. 2011 yılı hasta sayıları ve Kütahya nüfusu temel alınarak örneklem büyüklüğü belirlenmiştir. 161 doktor, 351 hemşire, 297 jinekoloji ve obstetri, 557 cerrahi bilimler, 515 dahili bilimler grubu hastaları ve 278 sağlıklı kişi grubu olmak üzere toplam 2159 kişiye ulaşılmıştır. Ölçeğin analizi için C. H. Lawshe Metodu kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlilik oranı 37 madde olarak ve Cronbach's α değeri de 0,848 olarak bulunmuştur. Adı geçen ölçek,“Genel Mahremiyet”,“Haklar ve Mahremiyet”,“Etik ve Mahremiyet”ve“Klinik Mahremiyet”olmak üzere dört boyutta değerlendirilmiştir. Doktorlar grubunun yaş ortalaması 41,16 ± 9,442 yıl olup, 83'ü (%51,6) kadındır. Hemşire ve ebeler grubunun yaş ortalaması 31,47 ± 7,303 yıl, 316'sı (% 90,0) kadındır. Jinekoloji ve obstetri grubu hastalarının yaş ortalamaları 33,38 ± 11,71 yıldır. Sırasıyla yaş ortalamaları cerrahi bilimler grubu hastaları için 41,69 ± 13,96, dahili bilimler grubu hastaları için 42,85 ± 13,56, sağlıklı kişiler grubu için 31,70 ± 12,12 yıl olarak belirlenmiştir. Sağlıklı ve hasta gruplarında katılımcıların çoğunluğu kadındır. Bu araştırmada, mahremiyetin korunmasında fiziki mekanın önemli olduğu; tüm katılımcıların mahremiyet kavramını alt bileşenleriyle birlikte düşünmekte oldukları; mahremiyeti bir hak olarak gördükleri; kadınların, evlilerin, ilkokul mezunlarının, yaşları ileri olanların, kendilerini kıra yakın kültürde değerlendirenlerin mahremiyet konusunda daha duyarlı olduğu; etik açıdan, sağlık hizmeti veren doktorların hemşire ve ebelere göre, mahremiyet konusunda daha duyarlı oldukları; buna karşın tüm katılımcıların hasta hakları ve mahremiyet hakkı konusunda mevzuatı bilmedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to develop a scale to evaluate body confidentiality in gynecology and obstetrics in terms of both the health service providers and receivers from the ethical point of view. For this reason, the“Body Confidentiality Scale for Gynecology and Obstetrics”has been developed, applied to the Kutahya region, and then statistically evaluated. The population was consisted of physicians and nurses, patients receiving health service and healthy people in Evliya Celebi Hospital in Dumlupinar University and Private Anadolu Hospital, both in Kutahya. The sample size was determined based on the number of patients in 2011 and Kutahya population. A total of 2159 people (consisted of 161 physicians, 351 nurses, 297 gynecology and obstetrics patients, 557 surgical sciences patients, 515 internal medicine patients and 278 healthy people) were reached. The analysis of the scale was performed using C. H. Lawshe Method. The content validity ratio and the Cronbach's alpha value of the scale were determined as 37 items and 0,848, respectively. The corresponding scale that has been developed in the current investigation was evaluated in terms of four different dimensions, i.e.“Confidentiality in General”,“Rights and Confidentiality”,“Ethics and Confidentiality”and“Clinical Confidentiality”. The average age of the physicians group was 41,16 ± 9,442, while 83 of them (51,6%) were women. The average age of the nurses and midwives group was 31,47 ± 7,303, while 316 of them (90,0%) were women. The average ages of the gynecology and obstetrics patients, surgical sciences patients and internal medicine clinics patients were 33,38 ± 11,71, 41,69 ± 13,96 and 42,85 ± 13,56. The average age of the healthy people group was 31,70 ± 12,12. The majority of the patient group and healthy people group were women. The results of this investigation showed that; the physical environment was important on the protection of the confidentiality; all the participants were taking the confidentiality into account by considering its sub-items and viewing the confidentiality as a right; the women, the married people, the primary school graduates, the elderly people and the ones that consider themselves close to the rural culture were more sensitive to the confidentiality; the physicians were more sensitive to the confidentiality compared to the nurses and midwives from the ethical point of view; and on the other hand, all the participants did not know about the laws on the patient rights and confidentiality.