Doğumhanede görev yapan ebelerin mahremiyet algısı
The perception of privacy of midwive working in the delivery room
- Tez No: 806361
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Ebeler; gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemi de içeren hassas ve mahremiyete duyarlı bir alanda hizmet vermektedir. Bu tez çalışmasında, doğumhanede çalışan ebelerin mahremiyet algılarının araştırılması, ebelerin doğum sırasında hasta mahremiyetini ne ölçüde sağlayabildiği, öncelediği ve önem verdiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma için İstanbul iline bağlı üç ayrı kamu hastanesinin doğumhanelerinde görev yapan 123 ebenin çalıştığı belirlendi. Örneklem seçimi yapılmadı. Evrenin tamamı örnekleme alındı. Araştırmaya katılmaya gönüllü 120 ebe ile yürütülen tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmada bulunan tüm ebelerden ''Bilgilendirilmiş Onam Formu'' ile rızaları alındı. Araştırmanın verileri 12 sorudan oluşan ''Kişisel Bilgi Formu'' ve 37 maddeden oluşan ''Jinekoloji ve Obstetride Beden Mahremiyeti Ölçeği'' kullanılarak elde edildi. Bulgular: Ebelerin yaşlarının ortalaması 26,860±3,579 (Min=23; Maks=40) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Midwives; ıt provides services in a sensitive and privacy sensitive area, including birth, birth and postpartum period. In this thesis, it is aimed to investigate the privacy perceptions of midwives working in the delivery room and to evaluate to what extent midwives can provide, prioritize and attach importance to patient privacy during delivery. Materials and Methods: It was determined that 123 midwives working in the delivery rooms of three different public hospitals in Istanbul were working for the research. Sample selection was not made. The entire universe was sampled. Consent was obtained from all midwives who volunteered to participate in the study with an“Informed Consent Form”. The data of the study were obtained by using the“Personal Information Form”consisting of 12 questions and the Body Privacy Scale in Gynecology and Obstetrics, consisting of 37 items. Results: The average age of the midwives was 26,860±3,579 (Min=23; Max=40). In the study, the ethical privacy scores of the midwives whose working years in the delivery room were less than one year and between 1-3 years, whose body privacy total and scale subgroups in gynecology and obstetrics were general privacy, rights and privacy, ethics and privacy and clinical privacy scores were 4 years.