Kadınların jinekolojik muayene ve obstetride beden mahremiyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of wonen's body privacy i gynecological examination and obstetry
  1. Tez No: 877763
  2. Yazar: DİDEM SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
SARIBAŞ, Didem. Kadınların Jinekolojik Muayene ve Obstetride Beden Mahremiyetlerinin Değerlendirilmesi, (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2024. Araştırma, kadınlarda jinekolojik ve obstetrik muayenede beden mahremiyeti-ne etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örnekle-mini, Ankara Etlik Lokman Hekim Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Po-likliniği'ne jinekolojik ve obstetrik muayene için başvuran 385 kadın oluşturmuştur. Araştırma Şubat-Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerin elde edilmesinde sosyo-demografik anket formu ve Jinekoloji ve Obstetride Beden Mahremiyeti Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama, ortanca değeri), Mann Whitney-U, Kruskall Wallis-H analizi ve Spearman's rho korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Jine-koloji ve Obstetride Beden Mahremiyeti Ölçeğinde kadınların puan ortacalarından; genel mahremiyet ortanca değeri 4,56 (4-5), haklar ve mahremiyet ortanca değeri 4,60 (4-5), etik ve mahremiyet ortanca değeri 4,60 (4-5) ve klinik mahremiyet ortanca de-ğeri 4,70 (4,2-5) olarak bulunmuştur. Kadınların klinik mahremiyete, genel mahremiyet, hasta hakları ve etik mahremiyete duyarlı oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SARIBAŞ, Didem. Evaluation of Women's Body Privacy in Gynecological Examination and Obstetry, (Master Thesis), Çankırı, 2024. This research was conducted in a descriptive type in order to examine the effect of gynecological and obstetric examination on body privacy in women. The sample of the study consisted of 385 women who applied to the Obstetrics and Gynecology Clinic at Ankara Etlik Lokman Hekim Hospital for gynecological and obstetric examination. The research was held between the dates of February 2022- December 2022. Socio-demographic survey form and Body Privacy Scale in Gynecology and Obstetrics were used to obtain the data in the research. In the analysis of the data collected within the scope of the research, frequency analysis (number, percentage, average, median man Whitney-U, Kruskall Wallis-H analysis and Spearman's rho correlation coefficient were used. Gynecology and women's score on the Body Privacy Scale in Obstetrics among from hydrangeas; the median value of general privacy is 4.56 (4-5), the median value of rights and privacy is 4.60 (4-5), ethics and the median value of privacy is 4.60 (4-5) and clinical privacy the median value was found as 4.70 (4.2-5). It has been determined that women are sensitive to clinical privacy, general privacy, patient rights and ethical privacy.As a result of the research, a statistically significant difference was found between the median values of general privacy according to what the gynecological examination means and the emotional variables experienced during the examination.