Hastane bilgi yönetim sisteminin bilgi güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of hospital information management system in the frame of information security
- Tez No: 361360
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA MUMCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Information and Records Management, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilgi güvenliği sağlık hizmetlerinde kritik bir önem taşımaktadır ve kullanıcılar da bilgi güvenliği sürecinde önemli rollere sahiptirler. Bu araştırmanın amacı, bilgi güvenliği perspektifinden hastane bilgi yönetimi sistemini (HBYS) incelemektir. Bu kesitsel araştırmaya bir hastaneden 424 çalışan katılmıştır. Veriler yüzyüze görüşme yapılarak bilgi güvenliği ölçeğini içeren bir anket formu ile toplanmıştır. Ölçekteki maddeler 5'li Likert skalası (1: kesinlikle katılmıyorum - 5: kesinlikle katılıyorum) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, kurumdaki bilgi güvenliği çalışanlar tarafından 100-mm görsel analog skala (0: çok kötü - 100: çok iyi) ile de değerlendirilmiştir. Faktör analizi sonrasında bilgi güvenliği ile ilişkili beş alt grup tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information security is a critical point in healthcare and users play an active role in the information security process. The aim of this study was to evaluate hospital information management system (HIMS) in the frame of information security. In this cross-sectional study, 424 staffs were included in a hospital. Data were collected by a questionnaire regarding information security scale by face-to-face interviews. Items in the questionnaire was coded by 5-point Likert scale (1: strongly disagree - 5: strongly agree). Moreover, self-reported information security score in the organizaiton was also evaluated by 100-mm visual analogue scale (0: very poor vs 100: very good). After factor analysis, information security related five subgroups were identified.