Kliniğimizde üreteropelvik bileşke darlığı nedeni ile açık veya laparoskopik piyeloplasti yapılmış çocuk hastaların klinik sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of open and laparoscopic pyeloplasty result in children who underwent surgical correction for ureteropelvic junction obstruction in our clinic
- Tez No: 361380
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET VE ANAHTAR SÖZCÜKLER Antenatal hidronefroz (ANH) tüm gebelikler içinde %1-5 sıklıkta izlenmektedir. ANH göreceli olarak sık görülmesine rağmen genellikle konservatif izlem yeterlidir ve cerrahi girişim gerekmez. Ancak Üreteropelvik bileşke (ÜPB) darlığı konjenital hidronefrozun en sık patolojik nedenlerinden biridir. Bu hastalarda bazen izlem, bazen de pyeloplasti gibi bir cerrahi girişim gerekli olabilmektedir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada açık pyeloplasti (AP) ve laparoskopik pyeloplasti (LP) uygulanmış çocuk hastalar değerlendi. Çalışmada, kliniğimizde Mayıs 2005 ile Nisan 2014 tarihleri arasında pyeloplasti uygulanmış 67 olgu incelendi. AP grubu 23 olgu ve LP grubu 44 olgudan oluşmaktaydı. Hastaların preoperatif ve postoperatif döneme ait klinik, radyolojik ve sintigrafik bilgileri toplandı. Veriler grup içi ve gruplar arası karşılaştırılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. P değeri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AND KEYWORDS Antenatal hydronephrosis is encountered in 1-5% of all pregnancies. Despite this relatively high incidence of antenatal hydronephrosis, many resolve during conservative follow up and do not require surgical intervention. Neverthless, ureteropelvic junction (UPJ) obstruction is one of the most common obstructing cause in congenital hydronephrosis. Management of ureteropelvic junction obstruction consist of conservative follow up or surgical correction by various procedures like pyelopasty and others. In this study, we retrospectively evaluated our results on open pyeloplasty (OP) and laparoscopic pyeloplasty (LP) procedures for UPJ obstruction in children. A total of 67 patients patients were enrolled in the study who had undergone a pyeloplasty procedure in our instutition between May 2005 and April 2014. Twenty three patients had undergone open surgery (OP group) and 44 patients had undergone laparoscopic correction (LP group). Preoperative and postoperative clinical findings, radiological and scintigraphical data of the patients were extracted and evaluated. Statistical tests are performed to compare variables between groups and inside each group. A p value of