Vajinismus tanısı alanların eşlerinin cinsel deneyim, cinsel tutum özellikleri ve cinsel mitlere inanma durumu
Sexual experiences, sexual behavior characteristics and belief status to sexual myths in partners of women with vaginismus
  1. Tez No: 361381
  2. Yazar: NESLİHAN MIZRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN PAZVANTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, vajinismus tanısı alanların eşlerinin sosyodemografik özelliklerinin, cinsellikle ilgili bazı özelliklerinin (cinsel deneyim, cinsel tutum özellikleri, cinsel mitlere inanma durumu) ve cinsel sorunlarının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2012 - Mayıs 2013 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran ve DSM-IV-TR'ye göre vajinismus tanısı konulan 32 kadının eşleri ve bunlar ile yaş, eğitim durumu ve yerleşim yeri açısından benzer özelliklere sahip ve erkeklerden alınan bilgiye göre eşinde bilinen bir cinsel sorunun olmadığı 32 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Hem vajinismus tanısı alanların eşlerine hem de kontrol grubuna sosyodemografik veri formu, cinsel öykü formu, cinsel mit formu ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) uygulanmıştır. Onamları alındıktan sonra vajinismus tanısı alanların eşlerine SCID-I'e (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders) dayalı görüşme yapılmıştır. Kontrol grubuna ölçekler kapalı zarfla verilmiş ve teslim alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to investigate sociodemographic features, some features related to sexuality (sexual experiences, sexual behavior characteristics, belief status to sexual myths) and the sexual problems in partners of women with vaginismus. Materials and Methods: 32 partners of women with vaginismus according to DSM-IV-TR and 32 healthy volunteers who have similar features in terms of age, educational status and residence with them and whose wives have not a known sexual problem according to information from 32 partners were included to the study between January 2012 - May 2013 in Ondokuz Mayıs University School of Medicine Psychiatry Clinic. Both of partners of women with vaginismus and control groups were applied sociodemographic data form, sexual history form, sexual myths form and Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS). After obtaining informed consent, SCID-I (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders) based interviews were conducted to partners of women with vaginismus. Scales were given to the control group in a sealed envelope and were received.