Mesane kanserli hastalarda serum ve idrar endocan düzeylerinin belirlenmesi
The determination of serum and urinary endothelial cell-specific molecul-1 (Endocan, ESM-1) levels in patients with bladder cancer
  1. Tez No: 361405
  2. Yazar: ESRA LALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mesane kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerden birisidir. Endotel hücresine spesifik molekül-1 (endocan, ESM-1) proteoglikanı (PG) anjiogeneziste ve inflamasyonda önemli bir rol oynar. Bu çalışmanın amacı mesane kanserinde ESM-1'in serum ve idrar düzeylerinin tanısal değerini araştırmaktır. Çalışma kapsamına 50 mesane kanserli, 50 idrar yolu enfeksiyonlu (İYE) ve 51 sağlıklı gönüllü alındı. Serum ve idrar ESM-1 düzeyleri enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the most common malignancies in men. Endothelial cell-specific molecul-1 (endocan, ESM-1) is a proteoglycan and plays an important role in angiogenesis and inflammation. The aim of this study was to evaluate the diagnostic value of serum and urinary levels of ESM-1 in bladder cancer. The study included 50 bladder cancer patients, 50 with urinary tract infection (UTI) and 51 healthy volunteers. Serum and urinary ESM-1 levels were measured with enzyme linked immunosorbent assay (ELISA).