The Composition and functioning of the Türkish corporate boards: an empirical study
Türkiye'de anonim şirket yönetim kurumlarının bileşimi ve işleyişi üzerine deneysel bir çalışma
- Tez No: 36142
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ N. BABÜROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1994
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: İşletme Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE ANONİM ŞİRKET YÖNETİM KURULLARININ BİLEŞİMİ VE İŞLEYİŞİ ÜZERİNE DENEYSEL BİR ÇALIŞMA DENİZ AKTU? Yüksek Lisans Tezi, İşletme Enstitüsü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Oğuz N. Bahüroğlu Bu çalışma, Türkiye'de anonim şirket yönetim kurullannm şirket geleceğini etkilemekteki rollerini daha iyi anlayabilmek amacıyla, bu tarz şirketlerdeki yönetim kurullannm bileşimi ve işleyişleri üzerinde durmaktadır. 9'u holding, 3'ü ortak girişim, 4'ü küçük firma ve 4'ü de bağımsız vaka olmak üzere toplam 20 organizasyon ele alınmıştır. Bağımsız vakalar, diğer grupların hiç birine dahil edilemeyen firmaları içerir. Sonuçlar, bu organizasyonların yönetim kurulu üyeleri ile yapılan 30-40 dakikalık mülakatlardan elde edilen bilgilere dayandırılmıştır. Her gruptaki şirketlerdeki yönetim kurulu uygulamaları ve bu uygulamaların karşılaştırmalı değerlendirmeleri detaylı olarak sunulmuştur. Bulguların önceki çalışmalarda kullanılan araştırma perspektiflerine uyumluluğu da tartışılmıştır. Kullanılan örnekleme grubunun kısıtlı büyüklüğüne rağmen, bu çalışmadan elde edilen bulgular, gelecekte yürütülebilecek daha geniş kapsamlı çalışmalara ışık tutacak bir takım hipotezlerin geliştirilmesini olası kılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPOSITION & FUNCTIONING OF THE TURKISH CORPORATE BOARDS: AN EMPIRICAL STUDY BY DENİZ AKTU? SUPERVISOR: ASSOC. PROF. O?UZ N. BABÜRO?LU MARCH 1994 This study focuses on the composition and functioning of the Turkish corporate boards to better understand the roles undertaken by the boards while steering the companys' into the future. The research sample consists of 20 organizations that include 9 holdings, 3 joint ventures, 4 small firms, and 4 independent cases. These independent cases refer to those organizations that do not fit into any of the subgroups listed above. The results are based on the responses of the board members to the open-ended questions during 30-40 minute interviews. The comparative evaluation and discussion of the observed board practices in each subgroup are presented in full detail. The compatibility of the findings with the research perspectives used in previous studies are pointed out. In spite of the limited sample size, the findings enable the generation of valuable research hypotheses which can be tested by more extensive studies in the future.