Yeniliklerin benimsenmesi ve yayılması bağlamında kamu kurumlarındaki dijital uygulamaların kurumsal kimliğe etkisi: Türk Patent ve Marka Kurumu örneği
The effect of digital practices in public institutions on corporate identity in the context of adopting and spreading innovation: Example of Turkish Patent and Trademark Institution
- Tez No: 701143
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENĞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İşletme, Public Relations, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Küreselleşme sonucunda internetin hayatımıza girmesi ile teknolojide ciddi adımlar atılmıştır. Bu nedenle teknolojide yaşanan baş döndürücü gelişmeler hayatımızın her alanına etki ettiği gibi rekabetle beraber yeni iş modellerinin oluşmasına neden olmuştur. Bu durum kamu kurumlarındaki işleyişi de etkilemiştir. Bu çalışma kamu kurumlardaki dijital uygulamaların kullanımı bağlamında kurumsal kimliğe ilişkisi tespit edilmiştir. Bu anlamda araştırma literatür taraması, uygulama ve analiz evrelerinden oluşmuştur. Araştırmanın uygulama evresinde Everett M Rogers'in“Diffusion Of Innovations”isimli kitabındaki“Characteristics Of Innovations”tan Prof. Dr. Ayla Okay'ın Kurumsal Kimlik kitabından yola çıkılarak hazırlanan araştırmada veri toplama aracı olarak“KAMU KURUMLARINDAKİ DİJİTAL UYGULAMALARIN KURUMSAL KİMLİĞE OLAN ETKİSİ”isimli bir ölçek hazırlanmıştır. Dört bölüm ve 51 sorudan oluşan ölçek Türkiye'de faaliyet gösteren 424 Marka, Marka ve Patent, Patent Vekillerine uygulanarak tamamlanmıştır. Elde edilen verilerin sonuçları istatiksel analizler yapılarak bulgular halinde sunulmuştur. Araştırmadaki katılımcılar tarafından dijital uygulamaların kullanımı sonucunda Göreceli fayda, Uyumluluk, Deneme ve Gözlenebilirlik ile bağımlı değişken olan kurumsal kimlik arasında anlamlı ilişki olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the introduction of the internet into our lives as a result of globalization, serious steps have been taken in technology. For this reason, the dizzying developments in technology have caused the emergence of new business models with competition, as they affect every aspect of our lives. For this reason, the dizzying developments in technology have caused the emergence of new business models with competition, as they affect every aspect of our lives. This situation has also affected the functioning of public institutions. This study has determined its relationship to corporate identity in the context of the use of digital applications in public institutions. In this sense, the research consists of literature review, application and analysis phases. In the application phase of the research, Prof. Dr. In the research prepared on the basis of Ayla Okay's Corporate Identity book, a scale named“THE EFFECTS OF DIGITAL APPLICATIONS IN PUBLIC INSTITUTIONS ON CORPORATE IDENTITY”was prepared as a data collection tool. Four chapters and 51 showing the scale of operations in Turkey consists of 424 questions Trademark, Trademark and Patent is completed by applying the Patent Attorney. The results of the obtained data were presented as findings by statistical analysis. As a result of the use of digital applications by the participants in the study, it was stated that there is a significant relationship between Relative Advantages, Compatibility, Triability and Observability and the dependent variable, corporate identity.