Laparaskopik kolesistektomi ameliyatlarında farklı seviyelerdeki ekspiryum sonu pozitif basınç uygulamalarının ameliyat sonrası solunum parametreleri üzerine etkileri
The effects of different positive end expiratory pressure levels on postoperative respiratory parameters
- Tez No: 361425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Laparoskopik cerrahilerde uygulanan pnömoperitonyum ameliyat sonrası atelektaziye sebep olabilir ve solunum parametrelerini etkileyebilir. Bu çalışmada farklı seviyelerde ekspiryum sonu pozitif basınç (PEEP) uygulamalarının ameliyat sonrası 1, 6, ve 24. saatlerdeki solunum parametreleri üzerindeki etkilerini araştırmayı planladık. Materyal ve Metod: Bu çalışma ASA I-II, 20-65 yaş arası elektif laparoskopik kolesistektomi planlanan toplam 105 erişkin hastada yapıldı. Tüm hastalarda anestezi indüksiyonu intavenöz (iv) 2 mg midazolam, 2 μg/kg iv fentanil, 1 mg/kg iv lidokain, 2 mg/kg iv propofol ve 0,5-1 mg/kg rokuronyum ile sağlandı. Anestezi idamesine % 5-8 desfluran, %45 02 ve 0,15-0,25 µg/kg/dk remifentanil infüzyonu ile devam edildi ve mekanik ventilasyon uygulandı. Hastalar randomize olarak üç eşit gruba ayrıldı: Grup I (n=30): PEEP uygulanmayan hastalar; Grup II (n=30): 5 cmH2O PEEP uygulanan hastalar; Grup III (n=30): 8 cmH2O PEEP uygulanan hastalar. Ameliyat öncesi (T1), postoperatif 1. saat (T2), postoperatif 6.saat (T3), ve postoperatif 24. saat (T4) lerde hastalara spirometri ile solunum fonksiyon testi yapıldı. 1. saniyedeki zorunlu ekspiratuar hacim (FEV1), zorunlu vital kapasite (FVC), FEV1/FVC oranı, PEF(tepe ekspiratuar akım hızı), kalp atım hızı (KAH), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), sistolik ve diastolik kan basıncı değerleri kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler ve preoperatif spirometrik solunum parametreleri açısından fark yoktu (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Pneumoperitoneum administered laparoscopic surgeries may cause postoperative atelectasis and effect respiratory parameters. In this study, we have planned to investigate the effects of different levels of positive end-expiratory pressure (PEEP) administrations on respiratory parameters in postoperative 1st, 6th and 24th hours. Materials and Methods: This study was performed in a total of 105 adult ASA I-II patients aged between 20-65 years scheduled for elective laparoscopic cholecystectomy. In all patients, induction of anaesthesia was provided with intravenous (iv) midazolam 2 mg, iv fentanyl 2 μg/kg, iv lidocaine 1 mg/kg, iv propofol 2 mg/kg and rocuronium 0.5-1 mg/kg. Maintenance of anaesthesia was provided with desflurane 5-8%, 45% O2 and continuous infusion of remifentanil (0.15–0.25 mg/kg/min) and mechanical ventilation was applied. Patients were randomly divided into three groups: Group I (n=30): Patients were administered 0 cm H2O PEEP; Group II (n=30); Patients were administered 5 cm H2O PEEP; Group III (n=30): Patients were administered 8 cm H2O PEEP. Respiratory function tests with spirometry were performed in patients before surgery (T1) and 1st (T2), 6th (T3) and 24th (T4) hours after the end of surgery. Forced expiratory volume in 1 second (FEV 1), forced vital capacity (FVC), the rate of FEV1/FVC, PEF (peak expiratory flow), heart rate (HR), peripheral oxygen saturation (SpO2), systolic and diastolic blood pressure values were recorded. Results: There were no differences among groups in terms of demographic characteristics and preoperative respiratory parameters (P>0.05).