Sezaryen operasyonlarında postoperatif analjezi için yara yeri infiltrasyonu ile ultrason eşliğinde yapılan ilioinguinal / iliohypogastrik sinir bloğunun etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of wound infiltration and ultrasound guided ilioinguinal/ iliohypogastric nerve block for postoperative analgesia undergoing cesarean section
  1. Tez No: 361424
  2. Yazar: EMİNE UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KÜRŞAD
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada genel anestezi altında elektif sezaryen geçiren hastalarda postoperatif analjezi amacıyla uygulanan yara yerine lokal anestezik infiltrasyonu ve ultrason (US) eşliğinde bilateral yapılan ilioinguinal/iliohipogastrik (İİ/İH) sinir bloğunun postoperatif olarak hasta kontrollü analjezi (HKA) ile tüketilen opioid dozuna ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı. Bu çalışma ASA sınıflamasına göre fizik statüsü I-II olan 90 gebe üzerinde yapıldı. Gebeler kapalı zarf yöntemi kullanılarak rastgele 30'ar kişilik; Grup K (n=30) kontrol grubu, Grup LA (n=30) yara yerine lokal anestezik infiltrasyonu yapılan grup ve Grup US (n=30) US eşliğinde bilateral İİ/İH blok yapılan grup olarak 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalara operasyon öncesi vizuel analog skala (VAS) skoru ve HKA cihazının kullanımı ile ilgili eğitim verildi. Hastalara anestezi indüksiyonu için 2 mg/kg propofol ve 0,6 mg/kg roküronyum bromür ile yapıldı. Anestezi idamesi için %45 azotprotoksit ve % 55 oksijen içinde %1-1,5 sevofluran kullanıldı. Hiçbir olguya preoperatif ve intraoperatif opioid verilmedi. Hastaların tamamı alt segment Pfannenstiel insizyonla opere edildi. Grup K (n=30) deki olgulara HKA yöntemiyle intravenöz (i.v.) tramadol HCl başlandı. Grup LA (n=30) deki olgulara uterin insizyonunun ve rektus fasiasının kapatılmasından sonra, 20 ml lokal anestezik solüsyonu ( 10 ml %2 lidokain ve 10 ml % 0,5 bupivakain) yara kenarı boyunca subkutan olarak infiltre edildi. Grup US (n=30)' deki olgulara cerrahi işlem bittikten sonra, hasta ekstübe edilmeden önce US eşliğinde bilateral İİ/İH blok uygulandı. Doğru iğne pozisyonu yakalanınca 10 ml lokal anestezik solüsyonu (5 ml %2 lidokain ve 5 ml % 0,5 bupivakain) yapıldı. Operasyon bitiminde hastalar ekstübe edilip uyanma odasına alındı ve HKA yöntemiyle i.v. tramadol HCl başlandı. Hastalar, hasta grubundan habersiz hastane akut ağrı timinde görevli anestezi teknisyenleri tarafından T1 (postoperatif 0. saat), T2 (postoperatif 2. saat ), T3 (postoperatif 4. saat), T4 (postoperatif 8. saat), T5 (postoperatif 12. saat), T6 (postoperatif 16. saat) , T7 (postoperatif 20. saat) ve T8 (postoperatif 24. saat) ölçüm noktarında VAS skoru, sistolik-diyastolik kan basıncı, kalp hızı, oksijen saturasyonu, diklofenak ihtiyacı, sedasyon skoru, ateş, bulantı, kusma ve yara yerinde enfeksiyon olup olmadığı konusunda takip edildi. Hastalara ek analjezi için 75 mg diklofenak sodyum intramüsküler (i.m.) kullanıldı. Yirmidört saat sonunda, tüketilen total opioid dozu kaydedildi ve hasta memnuniyeti hasta memnuniyeti skalasıyla sorgulandı. Grup K (n=30)'nin 24 saatte tüketilen i.v. tramadol HCl dozunun ortalaması 485,20±32,940 mg, Grup LA (n=30)' nın 423,37±52,252 mg, Grup US (n=30)' nin 245,67±63,834 mg idi. Grup LA (n=30) ve Grup US (n=30) nin 24 saatte tüketilen i.v.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effect of wound infiltration with local anesthesia and bilateral ultrasound-guided ilioinguinal / iliohypogastric (II/IH) nerve blocking that used for postoperative analgesia to opioid dose at patient controlled analgesia (PCA) and patient satisfaction in patients who underwent elective cesarean cut under general anesthesia. This study was conducted on 90 pregnant women who have physical status I-II according to the ASA classification. These pregnant women were randomly divided into 3 group of 30 people; Group C (n=30) control group, Group LA (n=030) local anesthetic infiltration group and Group US (n=30) bilateral ultrasound-guided ilioinguinal / iliohypogastric nerve blocking group by using the closed envelope method. All patients were educated before surgery about visual analog scale and usage of PCA machine. 2 mg/kg Propofol and 0,6 mg/kg Rocuronium bromide were administered for anesthesia induction. 45% nitrous oxide and 1-1,5 % sevofluran in 55% oxygen were used for the maintenance of anesthesia. No patient was provided opioid in preoperative and intraoperative. All of patients were operated by lower segment Pfannenstiel incision. The patient group of C (n=30) started to take Intravenous Tramadol HCl with PCA method. After closing uterine incision and rectus fascia, local anesthetic solution (10 ml 2% lidocaine ve 10 ml 0,5% bupivacaine) was infiltrated subcutaneously along the edge of the wound to the patients of Group LA(n=30) After surgical operation, before being extubated bilateral ultrasound-guided II/IH nerve blocking was performed to the patient of Group US (n=30). When right needle position was secured, 10 ml local anesthetic solution (5 ml 2% Lidocaine and 5 ml 0,5% Bupivacaine) was administrated. At the end of the operation, the patients were extubated and taken to the recovery room and intravenous tramadol HCl was administrated by the PCA method. After their surgery at T1., T2., T3., T4., T5., T6., T7. and T8. measuring points, patients were monitored for the VAS score, blood pressure, heart rate, oxygen saturation, additional analgesic need, sedation score, fever, nausea and wound infection by independent staff that are unaware of the patient group. For additional analgesia, 75 mg of Diclofenac sodium (i.m.) was administrated to the patients. Twenty-four hours later, the total opioid dose consumed was recorded and patient satisfaction was questioned by the patient satisfaction scale. The average dose of Tramadol HCl ( I.v.) consumed in 24 hours by Group C (n=30), Group LA(n=30) and Group US (n=30) were 485,20±32,940 mg, 423,37±52,252 mg and 245,67±63,834 mg, respectively.