Tamoksifen tedavisi verilen pubertal jinekomastili ergenlerin tedavi yanıtları ve etkileyen faktörler
Response to tamoxifen treatment and affecting factors in adolescents with pubertal gynecomastia
  1. Tez No: 623456
  2. Yazar: ELİF SÜMEYRA SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. NURAY KANBUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Pubertal jinekomasti, erkek ergenlerde görülen memede iyi huylu glandüler doku büyümesidir. Sıklıkla spontan gerilemekle birlikte seçilmiş olgularda tamoksifen tedavisi kullanılmaktadır. Çalışmamızda tamoksifen tedavisi verilen pubertal jinekomastili ergenlerin başlangıç yakınmaları, klinik ve laboratuvar bulguları, ilaç yan etkileri, tedaviye yanıtları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2006-2018 yılları arasında, tamoksifen tedavisi verilen 83 pubertal jinekomastili ergenin verileri arşiv ve bilgisayar sisteminden retrospektif olarak değerlendirildi. Tamoksifen tedavisi ile ergenlerin % 93,7'sinde iyi yanıt alındığı ve karaciğer transaminazlarında, lökosit ve trombosit sayılarında anlamlı bir değişim olmadığı gösterildi. Tedavi başlangıcında, ergenlerin %70,9'unun Tanner evre 3 veya 4 de olduğu ve Tanner evresi 5 olan ergenlerde meme diskinde tam kaybolma oranının daha yüksek olduğu gösterildi. Başlangıç meme disk çapları 3 cm veya üzerinde olan ergenlerin, birinci aydan altıncı aya kadar her ay için ayrı ayrı, o aya ait disk çaplarının başlangıca göre değişimleri, başlangıç disk çapı 3 cm' in altında olan hastalara göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Ergenlerin meme disk çaplarında tedavinin dördüncü, beşinci ve altıncı aylarında anlamlı küçülme görüldü. Sonuç olarak, kliniğimizden daha önce rapor edildiği gibi, pubertal jinekomastili olgularda tamoksifen tedavisinin etkin ve güvenilir olduğu tekrar gösterilmiştir. Ancak bu çalışmada, olgu sayımızın daha yüksek ve yeterli olması, daha önceki çalışmalarımızda yapılamayan detaylı analizlere de olanak sağlamıştır. Literatürde tamoksifen tedavi süresi 4-6 ay olarak önerilmekteydi ancak bu çalışma ile tedavi başlandıktan sonra optimal etkinin elde edilmesi için tedaviye 6 ay devam edilmesi gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca, tamoksifen tedavisi için endikasyon kabul edilen disk çapı boyutunun 4 cm yerine, 3 cm olarak belirlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
pubertal gynecomastia is the growth of benign glandular tissue in the breast in male adolescents. Although it spontaneously regresses, tamoxifen treatment is prescribed in selected cases. In this study, we aimed to evaluate the initial symptoms, clinical and laboratory findings, side effects of and responses to tamoxifen treatment, and affecting factors in adolescents with pubertal gynecomastia. Between 2006 and 2018, 83 adolescents with pubertal gynecomastia who treated with tamoxifen were evaluated retrospectively from the archive and the electronic medical records. Response to tamoxifen treatment was good in 93.7% of adolescents and no significant changes were found in the liver transaminases, leukocyte and platelet counts. At the initiation of the treatment, 70.9% of adolescents were in Tanner stage 3 or 4 and the rate of complete resolution the gynecomastia disc was higher in adolescents with Tanner stage 5. In the adolescents with the initial disc diameters equal to or greater than 3 cm.s, the reduction in disc diameter compared to the initial diameter for each month was significantly higher than in the ones with the initial dimeters lower than 3 cm.s. The diameters of gynecomastia discs in adolescents showed significant reduction with the fourth, fifth and sixth months of tamoxifen treatment. In conclusion, as previously reported from our clinic, tamoxifen treatment in pubertal gynecomastia has been shown to be effective and safe. However, the fact that the number of cases was higher and more adequate in this study, allowed for more detailed analyzes that was not possible in our previous studies. In the literature, the duration of tamoxifen treatment was recommended as 4-6 months, but with this study, it was determined that the treatment should be continued for 6 months in order to achieve optimal effect. In addition, it is recommended that the disc diameter size accepted as an indication for tamoxifen treatment should be 3 cm instead of 4 cm.