Yeni tanı graves hastalarında oftalmopati: İlk tanıda klinik-ortoptik özellikler ve klinik bulguların manyetik rezonans görüntüleme bulguları ile korelasyonu
Ophthalmopathy at newly diagnosed graves patients: Clinical-orthoptical features at first diagnosis and correlations of clinical findings with magnetic resonance image findings
  1. Tez No: 361443
  2. Yazar: YAKUP ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEFİK SANAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çevik Y., Yeni Tanı Graves hastalarında oftalmopati: İlk tanıda klinik-ortoptik özellikler ve klinik bulguların manyetik rezonans görüntüleme bulguları ile korelasyonu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2014. Bu çalışmanın amacı yeni tanı Graves hastalarında, ilk muayenede oftalmopati varlığını ve şiddetini, ortoptik muayene bulgularını değerlendirmek ve klinik bulguların manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları ile korelasyonunu yorumlamaktır. Bu amaçla yeni tanı almış 36 Graves hastası ile oftalmolojik muayenesi normal olan 23 sağlıklı bireyin oftalmolojik ve ortoptik muayene bulguları, Hertel ekzoftalmometre ölçümleri, binoküler görme alanı haritaları, ekstraoküler kas tutulumu ve ekzoftalmus varlığı açısından orbita MRG bulguları değerlendirildi. Yaş ortalamasıhasta grubunda 40±13 yıl (19-75), kontrol grubunda 37±15 yıl (18-70) idi (p= 0.10). Hasta grubunda Avrupa Graves Orbitopati Grubu (EUGOGO) sınıflamasına göre 34 hastada hafif evre, iki hastada şiddetli evre oftalmopati mevcuttu. Hasta grubunda binoküler görme alanında 11 hastada diplopi mevcutken, klinik olarak ise sadece şiddetli evrede olan iki hastada diplopi saptandı.
Özet (Çeviri)
Çevik Y., Ophthalmopathy at Newly Diagnosed Graves Patients: Clinical-Orthoptical Features at First Diagnosis and Correlations of Clinical Findings with Magnetic Resonance Image Findings, Hacettepe University Medical Faculty, Ophthalmology Department, Expertise Thesis, Ankara, 2014. The purpose of current study is to evaluate ophthalmopathy presence and severity at first examination, to evaluate orthoptic exam findings and to interpret the correlation between clinical findings and Magnetic Resonance Imaging (MRI). For this purpose ophthalmologic and orthoptic examination findings, Hertel exophthalmometer findings, binocular visual field maps, orbital MRI findings regarding in respect of extraocular muscle involvement and presence of exophthalmos were evaluated in 36 newly diagnosed Graves patients and 23 healthy individuals whose ophthalmologic findings were normal. The mean age was 40±13 years in disease group (19-75) and 37±15 years (18-70) in control (p= 0.10). According to European Group On Graves' Orbitopathy (EUGOGO) staging, in the Graves group, mild orbitopathy was found in 34 patients and severe orbitopathy in 2 patients. 11 patients in Graves group had diplopia in binocular visual field whereas only 2 patients with severe staging was clinically found to have diplopia.