Çalışan ergenlerde stresle başetme grup çalışmasının stresle başetme ve depresif belirti düzeyine etkisi
The effect of the working adolescentses stress group works, coping with stress and depressive symptoms level
- Tez No: 361479
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırma, çalışan ergenlere uygulanan stresle başetme grup çalışmasının, stresle başetme, depresif belirti, olumsuz otomatik düşünceler ve öz etkililik-yeterlilik düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Deneysel tasarım tipinde planlanan çalışmaya toplam 116 ergen (deney grubu: 58 ve kontrol grubu: 58) katıldı. Stresle başetme grup çalışması haftada bir defa sekiz oturum ve sonrasında ayda bir defa altı oturum şeklinde yürütüldü. Veriler, Ergen Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Otomatik Düşünceler Ölçeği, Rosenbaum Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği ve Öz Etkililik-Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplandı. Ergenlere grup çalışması öncesinde, sonrasında, 6, 9 ve 12 ay sonra olmak üzere 5 izlem yapıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ki-kare ve t testi kullanıldı. Deney grubu ergenlerin yaş ortalaması 15,84±0,79, kontrol grubu ergenlerin 15,86±0,76 olduğu ve gruplar arasında fark olmadığı saptandı. Deney grubunda grup çalışması sonrasında depresif belirti düzeyinin azaldığı (t=13,567; p=0,001), stresle baş etme becerilerinin arttığı (t=18,144; p=0,001), olumsuz otomatik düşüncelerinin azaldığı (t=4,071; p=0,001), öz etkililik-yeterliliklerinin arttığı (t=5,107; p=0,001) belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study on working adolescents, was carried out to determine the effect of the group works for the depressive symptoms, coping with stress, negative automatic thoughts and self-efficacy. Totally 116 adolescents (experimental group: 58 and the control group: 58) participated at the study which is planned with experimental design. Group works for coping with stress is performed eight sessions once in a week and six sessions once in a month. Data is collected as; Adolescent Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), Automatic Thoughts Questionnaire (ATQ), Rosenbaum's Learned Resourcefulness Schedule (RLRS), Self-Efficacy Scale. Five observation is performed on adolescentses, before and after 6, 9 and 12 months periods, before group works. With purpose of analyzing the data, descriptive statistical methods, chi-square, and t tests were used. It's seem that there was no difference between the groups of the average age of the experimental group 15,84±0,79, and the control group 15,86±0,76. After group works coping with stress, it is determined that depressive symptoms level was decreased (t=13,567; p=0,001), the coping with the stress increased (t=18,144; p=0,001), negative automatic thoughts decreased (t=4,071; p=0,001) and self efficacy increased (t=5,107; p=0,001).