1999 iyot profilaksisi sonrası İstanbul halkının iyot durumunun değerlendirilmesi
Assessment of iodine status of the people living in İstanbul after 1999 iodine prophylaxis
  1. Tez No: 361492
  2. Yazar: CEMİLE İDİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEMA YARMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İyodinizasyon sonrası median idrar iyot konsantrasyonu ülkemizde iyot alımının yeterli olduğunu göstermekle birlikte özellikle de gebelerde iyot eksikliğinin hala devam ettiği izlenmektedir. Bu nedenle çalışmamızda ülkemizde iyotlu tuz kullanımının zorunlu olmasından 13-14 yıl sonra İstanbul'daki yetişkin ve gebelerde iyot profilaksisinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamıza erişkin (gebe olmayan kadın; n=100, erkek; n=100) ve gebe (n=200) grupları olmak üzere 400 kişi dahil edildi. Bu kişilerden alınan spot idrar örnekleri derin dondurucuda biriktirildi ve daha sonra bu örneklerde serik amonyum sülfat metodu (Sandell-Kolthoff reaksiyonu) ile idrar iyodu çalışıldı. Grupların tiroid muayeneleri palpasyonla yapıldı. Guatr sıklığı gebelerde %49,5 ve erişkin grupta %32 saptandı. Median idrar iyot konsantrasyonu erişkin grupta 167 µg/L ve gebelerde 162,5 µg/L olarak optimal düzeylerde bulundu. Bununla birlikte %43 gebelerde (idrar iyot konsantrasyonu
Özet (Çeviri)
Despite the fact that median urine iodine concentration (UIC) after iodization has been indicating sufficient iodine uptake, deficiency is still going on in Turkey especially in pregnant women. We aimed to evaluate the efficiency of iodine prophylaxis in adults and pregnant women 13-14 years from the iodization of table salt became mandatory in Istanbul. A total of 400 subjects (nonpregnant n=100, men n=100, pregnant n=200) were included in the study. Urine samples were collected and analysed with seric amonnium sulphate method (Sandell-Kolthoff reaction) for urinary iodine levels. Goitre status was determined by palpation. Goitre rates were 32% in nonpregnant and 49.5% in pregnant women. The median UICs were 167 µg/L in adults and 162.5 µg/L in pregnants. Iodine deficiency was detected in 23% of the adults (UIC