Farklı beyazlatma ajanları uygulanmış mine yüzeyine diş rengindeki restoratif materyallerin bağlanmasının in vitro yöntemle incelenmesi
In vitro evaluation of the bond strength of tooth-coloured restorative materials to enamel treated with different bleaching agents
- Tez No: 361527
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN DÖRTER, PROF. DR. HAŞMET ULUKAPI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı konsantrasyondaki beyazlatma yöntemlerinin, diş rengindeki restoratif materyallerin mineye bağlanma üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmada 60 adet apeksifikasyonu tamamlanmış, herhangi bir anomalisi ve restorasyonu bulunmayan, çürüksüz, insan 3. büyük azı dişleri kullanılmıştır. Dişler mezio-distal yönde ikiye ayrılmış, aynı dişin bir yüzeyi deney diğer yüzeyi ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Ev tipi ve ofis tipi beyazlatma uygulanmış dişler 14 gün bekletildikten sonra mine yüzeyine dentin adesifi ve restoratif materyaller uygulanmış ve dişler bağlanma testi için hazırlanmıştır. Örneklere mikrogerilim test cihazında 1mm/dk hızda, kopma meydana gelene kadar çekme kuvveti uygulanmış, kırılan örneklerin kopma değerleri kayıt edilmiştir(MPa). Kopma yüzeyleri stereo mikroskopta incelenmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken niceliksel verilerin karşılaştırılmasında parametrelerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında One-way Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Tukey HDS testi kullanıldı. Parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi ve Fisher's Exact Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the effects of different concentrated bleaching methods on microtensile bond strength of tooth coloured restorations to enamel. 60 sound extracted human third molars without any anomaly or restorations were used in the study. Tooth seperated into two parts from mesio-distal direction. One surface was used as a experiment group, other surface was used as a control group. After the bleached teeth were stored for 14 days, dentin adhesives and tooth coloured restorations was applied on bleached enamel respectively, and the samples were prepared for the microtensile tests. Microtensile bond strength tests were performed using microtensile test machine at 1mm/min speed until failure. The microtensile bond strengths will be recorded in mPa. The failure sites were evaluated by a streomicroscope. Multiple comparisons were done by the One-way Anova test. In determining the cause of diversity of the group Tukey HDS test was used. To compare the parameters between two groups Students t test was used. To compare qualitative values Ki-Kare test and Fisher's Exact Ki-Kare test was used.