Hasta sınıflama sisteminin oluşturulması ve hemşire insan gücünün planlanması: Onkoloji kliniği ayaktan tedavi ünitesine yönelik bir araştırma
Creation of patient classification system and planning of nurse manpower: A study involving outpatient treatment Unit of oncology clinic
  1. Tez No: 361564
  2. Yazar: RUJNAN TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışma; ayaktan kemoterapi biriminde uygulanan kemoterapi protokolleri doğrultusunda, önerilen bir hasta sınıflandırma sisteminin sınanması ve bu hasta sınıflandırma sistemi çerçevesinde hemşirelerin iş yükünün analiz edilerek birime özgü bir hemşire insan gücü planlama sisteminin oluşturulması amacıyla model sınama tasarımda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini bir üniversite hastanesinin ayaktan kemoterapi biriminde görevli hemşire (5 hemşire) ve hastalar (1795 hasta) oluşturmuştur. Hasta sınıflandırma sistemi ve iş analizi ilgili veriler; Magnuson Model'i ile altı veri toplama aracı dikkate alınarak bir ay boyunca onkoloji hemşireliği konusunda uzman iki bağımsız gözlemci tarafından sürekli gözlem yöntemiyle toplanmıştır. Veriler; yüzdelik, Kruskal-Wallis, Tukey ve Intraclass korelasyon katsayısıyla (ICC) değerlendirilmiştir. Hastalar; tedavi sürelerinin uzunluğuna göre I. düzey (0-15 dakika), II. düzey (16-30 dakika), III. düzey (31-60 dakika), IV. düzey (60-120 dakika), V. düzey (121-240 dakika) ve VI. düzey (˃240 dakika) olmak üzere altı düzeyde sınıflandırılmış ve tedavi sürelerinin ortalama uygulama sürelerine göre insan gücü gereksinimi katsayıları oluşturulmuş ve yapılan incelemeler doğrultusunda ilgili birim için var olan uygulamalar doğrultusunda 5 hemşire görevlendirilmiş iken, 19,62 hemşirenin görevlendirilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a design path analysis for the purpose of testing of a patient classification system in line with the chemotherapy protocols applied in the outpatient chemotherapy unit, and by analyzing the workload of nurses within the framework of the patient classification system, development of a nurse manpower planning system specific to the outpatient chemotherapy unit. The study sample consisted of the nurses (5 nurses) commissioned in the outpatient chemotherapy unit of a university hospital and its patients (1795 patients). The data about patient classification system and work analysis were collected through continuous observation during one month by two independent observers specialized with Magnuson Model and six data collection tools. The data were evaluated with percentage, mean, standard deviation and Intraclass Correlation Coefficient (ICC). The patients were classified at six levels that level I (0-15 minutes) patient class, level II (16-30 minutes) patient class, level III (31-60 minutes) patient class, level IV (61-120 minutes) patient class, level V (121-240 minutes) patient class and level VI (˃240 minutes) patient class .Taking into consideration the full-time work in one shift for each patient class, manpower requirement coefficients were created based on average application periods of the treatments, and for the relevant departments in accordance with existing applications while the 5 nurse in charge, it was determined that 19.62 nurse should be assigned.