Prostat kanserli ve benign prostat hiperplazili vakalarda serum sistatin C düzeyleri
Serum cystatin C levels of prostate cancer and benign prostatic hyperplasia patients
  1. Tez No: 361574
  2. Yazar: MEHMET ALİ TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Benign prostat hiperplazisi (BPH), yaşlı erkeklerde en sık saptanan ve tedavi edilebilen bir hastalık olup 60 yaş grubundaki erkeklerin yaklaşık olarak %60'ında mevcuttur. Prostat bezinden gelişen karsinomatöz lezyon ise çoğunlukla prostat adenokarsinomu olup, gerek başlangıç yaşı gerekse semptomları ile klinik olarak BPH'dan ayırt edilmesi erken evrede oldukça zor olan bir durumdur. Prostat kanserinin tam olarak tedavisi ancak erken evrede tanı konulması ile mümkün olabilir. Bu amaç için; günümüzde biyokimyasal belirteçler de dâhil olmak üzere pek çok farklı molekülün, çeşitli araştırmalarda prostat kanseri için tümör belirteci olabilirliği araştırılmıştır. Biz de bu amaçla, Sistatin C'nin bu iki klinik tablonun ayırımında kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Toplanan numunelerin serum Sistatin C düzeyleri kontrol grubunda 1051±23 ng/ml, BPH grubunda 1023±22 ng/ml, prostat kanseri grubunda 1146±38 ng/ml olarak bulunmuştur. Sistatin C'nin prostat kanseri vakalarında artarken, BPH vakalarında değişmediğini gösterdik. Prostat kanserinin belirlenmesinde de Sistatin C'nin eşik değeri 1104 ng/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Benign prostate hyperplasia (BHP) is the most common disease which is diagnosed and can be cured and it is existing in the %60 of the men among the 60 years-old. It can be only possible to cure the prostate cancer with early diagnosis. For this reason, it has been studied whether a variety of molecules, including biochemical markers, can be a tumour marker for prostate cancer in a number of studies or not. For that purpose, we have aimed to search the usability of Cystatin C to distinguish of these two clinical table. We showed that Cystatin C is stabile in BPH case while it increases at prostate cancer cases. It has been found that the level serum Cystatin C in the gathered samples is 1051±23 ng/ml in control group, 1023±22 ng/ml in BPH group, and 1146±38 ng/ml in prostate cancer group. Limit value of Cystatin C has been found as 1104 ng/ml at diagnosing prostate cancer.